Twój los zależy od twoich nawyków

Każdego dnia wykonujesz wiele spontanicznych i rutynowych czynności. Około 90% naszych zachowań to codzienne i powtarzalne czynności. Z rana wykonujesz ciągle te same zadania, toaleta, śniadanie, ubieranie się, wyprowadzanie psa, ta sama trasa do pracy, identyczne i powtarzalne odpowiedzi na zadawane pytania. Przyjrzyj się sobie, nawet codziennie rano ubierając spodnie zaczynasz zakładać je od tej samej nogawki.  Nie tylko jesteś uwarunkowany nawykowo w zachowaniu, uwarunkowany też jesteś w sposobie i treści myślenia. Każdy człowiek ma dokładnie taką samą konstrukcję nawykową. Przez nasz umysł w ciągu doby „pobudza się” od 50 000 do 90 000 myśli, a większość z nich ciągle się powtarza.

Jak powiedział F.M. Alexander:

Ludzie nie decydują o swojej przyszłości, raczej decydują o swoich nawykach i dopiero one kształtują ich przyszłość.

Z kolei Gautama Budda powiedział:

Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat.

Dlatego weź odpowiedzialność za swoje nawyki i sposób myślenia. Zacznij z przytupem nowy 2024 rok i zmień negatywne nawyki szkodzące tobie na nawyki budujące twój sukces.

Osiąganie sukcesu to codzienne decyzje, drobne czynności, konsekwencja, cierpliwość i odrobina szczęścia. Kolejność w tym zestawieniu ma ogromne znaczenie. Na końcu pojawia się uczucie, że mam szczęście, ponieważ w pierwszej kolejności podjąłeś decyzję, następnie wykonałeś drobną czynność, byłeś konsekwentny i cierpliwy.

Przygotowując się do roku 2024, czas pożegnać się z nawykami, które nas powstrzymują, ponieważ  nie wszystkie nawyki prowadzą nas na ścieżkę sukcesu. Niektóre z nich działają jak blokady, zatrzymując nas w tym samym miejscu.

Jeśli gotowy na zmianę? Jeżeli tak, to czytaj ten artykuł dalej. Poszukaj swego triggera, który przygotuję cię na udany rok 2024.

jak unikac negatywnych nawykow

Jak unikać negatywnych nawyków?

Zacznij dobrze Nowy Rok 2024

Sukces w Nowym Roku – jakich negatywnych nawyków unikać?

Zacznij zmianę od usuwania i czyszczenia swego życia z poniższych nawyków.

1) Zrezygnuj z odkładania, zwlekania i opóźniania.

Prokrastynacja to przypadłość naszego mózgu, ponieważ wybiera on najmniejszą linię oporu. Jeżeli coś może odłożyć, to odkłada to, jeżeli dana czynność nie jest wymagana, ciekawa, nie pobudza i nie czyni nas szczęśliwymi i pobudzonymi to zniechęca nas do jej wykonania. Jeżeli mamy równolegle do wykonania dwie czynności, jedna jest atrakcyjna, np.: oglądania filmu, a druga mało atrakcyjna, np.: wykonanie raportu to z pewnością mózg znieczuli nas na raport a podniesie wartość oglądania filmu.

Jesteśmy zarażeni nawykiem odkładania spraw na później. Zwlekanie może być też reakcją na uczucie przytłoczenia. Odkładamy zadania na później, bo wydają się zbyt duże lub zbyt skomplikowane. Ale prawda jest taka, że ​​wszystko wydaje się skomplikowane, gdy patrzymy na całe zadanie a staje się możliwe do wykonania, jeżeli podzielimy je na drobne części.

Jak poradzić sobie z odkładaniem i odwlekaniem?

  • Podziel zadania na drobne części.
  • Zacznij realizację od najłatwiejszych zadań.
  • Po każdej realizacji zadania nagradzaj siebie.
  • Gwarancja 5 minut – umów się ze sobą, że poświęcisz na zadanie tylko 5 minut.
  • Pomyśl co się wydarzy, jak będziesz się czuł i jak będzie wyglądać twoje życie, gdy zrealizujesz swoje plany.

2) Przestań porównywać się z innymi.

Każdy piszę swoją oryginalną i jedyną historię życia. Porównywanie się z innymi zabiera nam energię i kradnie nasze szczęście. Ten „złodziej szczęścia” karmi się wycinkami rzeczywistości. Wybieramy wyłącznie niektóre elementy z życia innych – w większości te których zazdrościmy i przyrównujemy do siebie. Żyjąc w świecie nieustających informacji, sprzedajemy na zewnątrz obrazy sukcesów, podróży, radości, szczęścia i bogactwa. To tylko wycinek rzeczywistości. Dlatego tak łatwo wpaść w niską samoocenę, ponieważ 90% porównań z innymi to porównania na naszą niekorzyść.

Każdy podróżuje własną drogą, własnym tempem, ma własne przystanki, zwroty akcji i własną definicję sukcesu. Porównywanie pierwszego rozdziału z rozdziałem dwudziestym kogoś innego nie oddaje prawdy o twojej wyjątkowej ścieżce.

Sukces na 2024 rok i kolejne lata, to nie wyścig, to twoja osobista podróż i jedyną osobą, z którą powinieneś się porównywać, jest ty z wczoraj. Życie to maraton a nie sprint a twoja podróż ma prawo przebiegać przez różne ukształtowania terenu.

3) Przestań obawiać się o przyszłość.

Czy zdajesz sobie sprawę, jak mogła czuć się JK Rowling, autorka serii o Harrym Potterze, której książki zostały odrzucone przez 12 wydawców. Dopiero wydawca  Bloomsbury Publishing ostatecznie zgodził się na publikację jej książki? W sumie sagę przetłumaczono na 80 języków. Wszystkie 7 części spotkało się z olbrzymim uznaniem na całym świecie i odniosło sukces. 500 milionów sprzedanych egzemplarzy, Harry Pottera czyni tę publikację najlepiej sprzedającą się serią książek w historii. Z pewnością autorka miała wiele powodów aby przestraszyć się porażką i bać się przyszłości. Jednak nie poddała się i tworzyła swoje dzieła konsekwentnie dalej i poszukiwała swego wydawcy.

Strach przed porażką może być paraliżujący. Może powstrzymać nas od podejmowania ryzyka, próbowania nowych rzeczy lub wystawiania się na działanie. Jednak, gdy chcesz osiągnąć sukces to nie ma innej drogi jak wspinanie się do sukcesu po szczeblach porażek. Warto spojrzeć na niepowodzenia jak na proces adaptacji organizmu, która ma przetrwać w trudnym środowisku. Gdy zaadaptuje się staje się silniejszy.

Zasada jest prosta, albo unikasz porażek i żyjesz w ciągłym lęku przed każdą zmianą, albo podejmujesz się wyzwań, a gdy pojawi się porażka wyciągasz cenne lekcje i udoskonalasz się. To dzięki tym porażkom uczą się, dostosowują i ostatecznie odnoszą sukces.

4) Ogranicz nadmierne myślenie.

Zbytnie zamartwianie się i overthinking zapętla nas w niemocy i bezsilności. Odbiera nam energię, optymizm i skupia uwagę do wnętrza zamiast poszerzać zewnętrzne horyzonty. Nadmierne myślenie to pułapka, w którą wpada wielu z nas. Analizujemy, martwimy się i rozpamiętujemy decyzje lub problemy, często powodując stres i niepokój w naszym życiu.

Kłopot w nadmiernym myśleniu polega na tym, że zbyt dużo myślimy a mało działamy a jak wiadomo z samego myślenia nic się nie zmieni.  99% myśli negatywnych w naszym życiu nigdy się nie realizuje.

Aby zrezygnować z tego nawyku podejmij następujące działania:

  • Wyznacz 20% czasu na myślnie i przygotowanie planu, 70% czasu na realizację planu, działanie a 10% na podsumowanie, analizę i poszukiwanie usprawnień do kolejnych działań.
  • Naucz się podejmować szybkie decyzje i rozpoczynaj od razu działania.

Czas pożegnać się z nawykiem ciągłego rozmyślania i zastanawiania się , o ile chcesz odnieść sukces w 2024 roku.

5) Pozbądź się uległości w relacjach z toksycznymi ludźmi.  

Ludzie sukcesu nie tylko zdają sobie sprawę z kluczowej roli otaczającego ich środowiska, ale także aktywnie kształtują je, eliminując toksyczne relacje, które mogą stać się przeszkodą na drodze do ich rozwoju i osiągnięcia celów. Zrozumienie wpływu otoczenia na postępy życiowe sprawia, że stają się świadomi konieczności dbania o jakość swoich relacji. Jak mówi staropolskie przysłowie: „Kto z kim przystaje takim się staje” lub „Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one”  zdaje się opisywać powagę wpływ doboru osób z którymi żyjemy lub realizujemy cele zawodowe. Toksyczne relacje absorbują energię, która mogłaby być lepiej wykorzystana na osiąganie celów. Pierwszym krokiem w pozbyciu się toksycznych relacji jest ich świadome rozpoznawanie. Zwróć uwagę na sygnały ostrzegawcze takie jak ciągłe konflikty, brak wsparcia, manipulacje, szantaże emocjonalne lub niezdrowa rywalizacja. Zrozumienie, że proces pozbywania się toksycznych relacji to proces, który musi być mądrze poprowadzony. Pozbawianie się toksycznych relacji to nie tylko kwestia unikania negatywności, ale także kształtowania otoczenia, które sprzyja rozwojowi i osiąganiu sukcesów. W nowym 2024 roku zbuduj środowisko sprzyjające swoim sukcesom.

6) Przestań ignorować swoje pasje i marzenia.

W życiu każdego z nas drzemie ogromny potencjał, a kluczem do osiągnięcia prawdziwego sukcesu jest odkrycie i wykorzystanie tej nieograniczonej siły. Nigdy nie powstrzymuj swoich pasji marzeń, ponieważ to właśnie one mogą pomóc ci osiągnąć wymarzony sukces.

Ignorowanie swojej pasji może prowadzić do braku motywacji, spełnienia i radości z tego, co robisz. Jeżeli chcesz odnieść prawdziwy sukces w 2024 roku, zacznij słuchać głosu swojej intuicji. Obejmij ją, pielęgnuj i pozwól, aby poprowadziła cię na drodze do sukcesu.

Odkryj swoją pasję, przede wszystkim zastanów się nad tym, co naprawdę kochasz robić. To, co sprawia ci radość i motywuje do działania, jest kluczowym elementem odkrywania swojego potencjału. Niezależnie od tego, czy to jest sztuka, nauka, przedsiębiorczość czy inne pasje, ważne jest, abyś poświęcił czas na zrozumienie, co naprawdę ciebie inspiruje.

7) Przestań zaniedbywać rozwój osobisty.

Nawet, jeżeli uważasz, że ten temat nie interesuje ciebie, to i tak jesteś w jakieś części zmuszony do tego rozwoju. Nieustannie się rozwijamy, uczymy i dostosowujemy do otaczającego nas świata. Jesteśmy tak pochłonięci codzienną pracą, rodziną, zadaniami, że zapominamy o świadomym kierowaniu rozwojem osobistym.

Głowna zasada, to wychodzenie ze strefy komfortu i przeciwdziałanie stagnacji. Zacznijmy przekraczać własne granice, doświadczajmy nowym myśli, emocji, zachowań, próbujmy nowych form spędzania wolnego czasu, pasji i szukajmy nowej wiedzy.

Rozwijaj się równolegle w 4 obszarach: Fizycznym, intelektualnym, mentalnym i duchowym.

8) Zatrzymaj się i nie uciekaj od odpowiedzialności.

Ludzie sukcesu biorą pełną odpowiedzialność za swoje życie. Zawsze są gotowi na najtrudniejsze sytuacje. Biorą odpowiedzialność za swoje wybory, decyzje i działania. Zamiast narzekać na trudności, skupiają się na tym, co mogą zrobić, aby przekształcić wyzwania w szanse. Obwinianie innych, narzekanie na los, skupianie się na innych to pułapki, które utrudniają osiąganie celów. Ludzie sukcesu nie tracą czasu na bezproduktywne skupianie się na czynnikach zewnętrznych, a jedynie koncentrują się na tym na co mają wpływ.

9) Przestań być dla siebie zbyt surowym człowiekiem.

Dziecko, które jest niegrzeczne potrzebuje znacznie więcej miłości niż dziecko, które jest posłuszne i ugodowe. Zdarzą się dni, kiedy nic nam nie idzie, wszystko nas drażni i nie mamy ochoty na nic. Nawet najdrobniejsza myśl nas rozprasza, a porażka goni porażkę. Jeżeli zdarzają się tobie takie dni, to czas abyś się zatrzymał i abyś był bardziej łagodny dla siebie.

Gdy nie spełniasz oczekiwań, to zastanów się, czy nie postawiłeś zbyt wysoko poprzeczki. Czy czas, który poświeciłeś na zadanie nie jest zbyt krótki? Zamiast samokrytyki, oskarżania siebie, która niszczy pewność siebie, zaufanie i motywację, zastosuj troskę i łagodność. Przecież teraz jesteś poobijany. Zaopatrz rany, wylecz się i gdy wrócisz do sprawności to wtedy wyznaczaj kolejne, tym razem realne zadania.

Należy pamiętać, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Popełniamy błędy, mamy gorsze i lepsze dni, przecież  nie wszystko idzie zgodnie z planem. Spokojnie, to jest w porządku.

Jeśli chcesz odnieść sukces w 2024 roku, zacznij ćwiczyć współczucie wobec siebie. Świętuj swoje zwycięstwa, ucz się na błędach i co najważniejsze, bądź dla siebie dobry.

10) Ogranicz swój opór wobec zmiany.  

Zmiana jest jedyną stałą w życiu. Mimo, że ciągle doświadczamy zmian, to bardzo chcielibyśmy jej uniknąć. Czujemy się komfortowo w naszej rutynie i przyzwyczajeniach. Myślimy, że zmiany będą nas kosztować dużo wysiłku i pracy. Z natury nie lubimy, gdy ktoś lub coś próbuje nas zmienić, ale jeżeli mamy wpływ na zmianę i wierzymy, że zmiana będzie nam służyć to z pewnością przyjęlibyśmy ją chętnie. Jednak gdyby nie było zmian to utknęlibyśmy w jednym miejscu i nie byłoby postępu. Brak zmian uniemożliwia rozwój, ewolucję i osiągnięcie pełnego potencjału.

Najczęściej to nie zmiany same w sobie są dla nas trudne a lęk przed tym, że sobie z nimi nie poradzimy przyprawia nas o zawrót głowy.  Jeśli więc chcesz odnieść sukces w 2024 roku, czas pożegnać się z nawykiem opierania się zmianom. Zamiast tego otwórz szeroko ramiona, przywitaj zmianę i wykorzystaj ją do rozwoju.

Podsumowanie

Struktura naszych nawyków jest niepowtarzalna jak tęczówka oka, kształtująca nasze życie i ukierunkowująca nas na sukces lub porażkę. W tej podróży ku osiągnięciu celów, zastanówmy się nad wpływem naszych nawyków na życie. Oczywiście,  nawyki same w sobie nie są złe, to ich konsekwencje dla naszego życia mogą przynieść wiele cierpienia lub radości. Pozbycie się nawyków nie polega na natychmiastowej transformacji. To stopniowy proces, który wymaga samoświadomości, wyboru i zmiany.

Jak powiedział Thomas Edison, jeden z największych wynalazców w historii:

Wielu życiowych rozbitków to ludzie, którzy nie zdawali sobie sprawy, jak bliscy są sukcesu, kiedy się poddali.

Jeżeli podczas swojej podróży będą wiały niepomyślne wiatry to ustaw żagle do wiatru.

Rozpoczynając 2024 rok, warto zastanowić się nad tym, które nawyki nam służą, a które mogą nas powstrzymywać. Moc zmiany tkwi w nas, a proces eliminowania negatywnych nawyków i wprowadzania pozytywnych zmian to nie tylko kwestia osiągnięcia konkretnego celu, ale również wzrostu osobistego. W końcu, sukces nie zależy tylko od tego, gdzie dotrzesz, ale kim się staniesz po drodze.

Wszystkiego najlepszego w Nowym 2024 roku.