Jak tracimy skupienie na co dzień?

Dzień, jak co dzień, masz listę zadań do wykonania. Wybierasz jedno z nich i zaczynasz pracę. Jednak po chwili tracisz skupienie. Twoje myśli odpływają, nie możesz zatrzymać uwagi, przeskakujesz myślami z jednego tematu na drugi. Rozprasza Cię dźwięk powiadomienia w telefonie, rozmowy z drugiego pokoju i inne dźwięki absorbujące uwagę. Przerywasz na chwilę pracę, aby zająć się innymi czynnościami, po chwili już nie wiesz na czym masz się skupić. Czas mija, a lista niedokończonych zadań coraz bardziej się wydłuża. Czy to brzmi znajomo?

Problemy z utrzymaniem uwagi

Problem z utrzymaniem uwagi i skupienia na wykonywanych czynnościach staje się coraz bardziej powszechny. Codziennie jesteśmy zasypywani masą bodźców – wiadomościami, powiadomieniami z mediów społecznościowych, mailami, coraz to nowszymi informacjami z rynku, itd. Czas, który poświęcasz na utrzymanie uwagi staje się coraz krótszy. Zapewne zauważyłeś tendencję do wybierania coraz krótszych i przeładowanych bodźcami form video, takich jak filmy na aplikacji TikTok, czy „shorty” na YouTube, zamiast dłuższych form, takich jak filmy pełnometrażowe. Potrafimy utrzymać skupienie przez krótki czas, a obejrzenie całego filmu, który trwa 1,5 godziny, staje się problematyczne.

Nadmiar treści jedną z przyczyn

Badanie opublikowane w „Nature Communications” (2019) potwierdza zjawisko skrócenia globalnego czas uwagi wynikające z nadmiaru informacji i krótkich form treści dostępnych w mediach społecznościowych. Powodem skrócenia czasu uwagi jest szybkie przeskakiwanie między treściami. Kolejne badanie, które przeprowadzono przez Uniwersytet Kalifornijski w Irvine (2020), „Accelerating dynamics of collective attention” wykazało, że częste korzystanie z platform z krótkimi formami video wpływa na zmniejszenie zdolności do koncentracji na zadaniach wymagających długotrwałego skupienia. Użytkownicy przyzwyczajeni do szybkich bodźców mają trudności z utrzymaniem uwagi w swojej pracy czy zadaniach domowych.

Zachowania kompulsywne

Warto też wspomnieć o badaniu na temat zachowań kompulsywnych, które zostały opublikowane w czasopiśmie: „International Journal of Environmental Research and Public Health” w 2022 roku. Badacze odkryli, że mechanizmy nagradzania w mózgu są silnie stymulowane przez krótkie i angażujące treści, co prowadzi do kompulsywnego korzystania z tych platform a co jest najgorsze, użytkownicy mają trudność z przerwaniem ich używania. W kolejnym badaniu odkryto jeszcze groźniejsze zjawisko, a mianowicie zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Badanie neurobiologiczne „NeuroImage” z 2018 roku potwierdziły, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może wpływać na obszary mózgu odpowiedzialne za kontrolę impulsów i uwagę, co może skutkować problemami z koncentracją i zwiększoną impulsywnością. Raporty Światowej Organizacji Zdrowia dokładają swoją cegiełkę do badań nad zjawiskiem uwagi, skupienia czy zachowań i w tej kwestii również nie pozostawiają złudzeń.  Sugerują, że w ciągu ostatnich dekad nastąpił wzrost problemów związanych z uwagą i koncentracją wśród młodszych pokoleń, co jest często wiązane z rosnącym czasem spędzanym przed ekranami i w mediach społecznościowych. Ostatnio coraz śmielej mówi się o wzroście specyficznych objawów ADHD wśród dorosłych m.in. wynikających z aktywności w świecie impulsywnej, cyfrowej rozrywki.

Jak zatrzymać ten proces?

Jeśli chcesz wydłużyć czas, w którym będziesz potrafił się skupić, mam dla Ciebie kilka praktyczny porad. Poznasz techniki, które pomogą Ci utrzymać uwagę, a co za tym idzie – stać się bardziej produktywnym i podnieść zadowolenie z własnej pracy czy nauki. Ciekawy? To zaczynamy. W pierwszej kolejności zapoznam Cię z rodzajami uwagi.

Jakie są rodzaje uwagi?

Uwaga jest ograniczonym zasobem. Uwagę traktujemy jako elementarny proces poznawczy polegający na selektywnej koncentracji percepcji i myślenia na jednym zjawisku zewnętrznym lub wewnętrznym. Proces uwagi wynika z ograniczonych zdolności do skutecznego przetwarzania bodźców w naszym mózgu. Pojemność operacyjna jest stosunkowo mała, dlatego nasza uwaga dzieli bodźce na sygnały – wybierane, które są dla nas ważne, szum, czyli sygnały nieważne i dystraktory, czyli sygnały nieważne i zakłócające.

Uwaga selektywna

Uwaga selektywna to inaczej koncentracja i zdolność do skupienia się na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Skupiasz się na jednym zadaniu, wykonujesz je i jednocześnie blokujesz uwagę na dodatkowe bodźce. Nie ulegasz chwilowym rozproszeniom. Selektywna uwaga jest najbardziej rozwinięta u osób dorosłych w wieku około 40 lat, a następnie z każdym rokiem stopniowo maleje.

Podzielność uwagi

W zasadzie trwa spór między psychologami o tzw. istnienie podzielności uwagi. Jedni wskazują, że niestety, ale nie jesteśmy w stanie w jednym momencie, w krótkich odcinkach czasu, np. milisekundach podzielić własnej uwagi na manewr skręcania i na rozwiązywanie prostych równań matematycznych. W tym obszarze zostało wykonanych szereg badań na torze jazdy z testem „łosia” Z koli inni psycholodzy wskazują, że istnieje podzielność uwagi w dłuższych odcinakach czasu np.: kilkunastu sekundach czy minutach. Traktują oni, że podzielność uwagi, to tak zwana wielozadaniowość. To skupianie się na kilku różnych zadaniach jednocześnie. Wielozadaniowość polega na wielokrotnym przenoszeniu uwagi z jednego zadania na drugie. Ten rodzaj koncentracji uwagi jest mniej efektywny od innych form i zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia błędu w wykonywanym zadaniu.

Uwaga długotrwała – tzw. czujność i utrzymanie uwagi przez dłuższy czas

Polega na skupieniu się na jednym zadaniu, osobie czy wydarzeniu przez określony czas. Może to być na przykład pozostanie skupionym i zaangażowanym w rozmowę, od początku do końca jej trwania. Ten typ czujności okazuje się niezbędny do utrzymania stałego poziomu uwagi szczególnie podczas wykonywania monotonnych lub długotrwałych zadań. Dobrym przykładem jest monitorowanie ekranu radarowego przez kontrolera lotów przez wiele godzin.

Uwaga niezbędna do wykonania skomplikowanych zadań rozciągniętych w czasie.  

Uwaga wykonawcza to umiejętność blokowania bodźców zewnętrznych, podczas pracy nad konkretnym zadaniem, w celu pełnego skupienia się na nim. Jest podobna do uwagi selektywnej, lecz w tym przypadku wykonujemy świadomy wysiłek, aby nadać priorytet zadaniom i zająć się nimi, mając świadomość ich większej wartości niż inne bodźce w otoczeniu. Ten typ uwagi obejmuje kontrolę poznawczą, taką jak planowanie, hamowanie nieadekwatnych reakcji i rozwiązywanie konfliktów poznawczych.

Model teoretyczny uwagi Posnera:

  • Sieć uwagi wzbudzeniowej: odpowiada za utrzymanie stanu gotowości i czujności.
  • Sieć uwagi orientacyjnej: pozwala na skierowanie uwagi na konkretne bodźce lub lokalizacje w przestrzeni.
  • Sieć uwagi wykonawczej: związana z kontrolą konfliktów poznawczych i hamowaniem automatycznych reakcji.

Rozumienie tych różnych rodzajów uwagi jest kluczowe w wielu dziedzinach, w tym w edukacji, psychologii klinicznej i neuropsychologii. Pomaga to w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń uwagi, takich jak ADHD, oraz w opracowywaniu strategii poprawy koncentracji i efektywności poznawczej.

jak skupic uwage

Dlaczego nie możesz się skupić?

Co wpływa na nasze skupienie?

Dlaczego nie możesz się skupić?

Problemy z koncentracją mogą wynikać z różnych przyczyn. Umiejętność skupienia uwagi oraz czas, przez który można ją utrzymać, są ograniczone, co sprawia, że zachowanie koncentracji stanowi trudność dla ludzi niezależnie od wieku czy poziomu zdolności poznawczych. Co wpływa na trudności ze skupieniem? Oto kilka czynników:

Stan zdrowia

Stan zdrowia psychicznego ma wpływ na umiejętność utrzymania uwagi. Zaburzenia takie jak ADHD, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego czy depresja bezpośrednio oddziałują na uwagę i zdolność do skupienia. Wiele zaburzeń psychicznych jest związanych z problemami w produkcji lub wykorzystywaniu dopaminy, która jest kluczowym neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za motywację, odczuwanie przyjemności i regulację uwagi. Zaburzenia w funkcjonowaniu dopaminy mogą doprowadzić do poczucia monotonności i nudy przy wykonywaniu zadań, co prowadzi do obniżenia zdolności do koncentracji.

Stres

Stres występujący w Twoim życiu – ten ostry, jak i przewlekły jest kolejnym czynnikiem wpływającym na zdolność do koncentracji. Stres ma negatywny wpływ na funkcje poznawcze i procesy uczenia się. Obniża efektywność pracy oraz utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Jeśli często odczuwasz silny i długotrwały stres, możesz zaobserwować u siebie problemy ze skupieniem się. Z pewnością niejednokrotnie doświadczałeś stanu stresu w nowym miejscu, np.: na nowym bardzo dużym lotnisku i zamiast czytać oznaczenia, nie zauważałeś ich i miałeś poczucie zagubienia.

Głód

Pewnie znasz to uczucie, gdy jesteś w pracy lub szkole i masz do wykonania jakieś zadanie, ale Twoje myśli krążą wokół tego, co zjesz na obiad. Nie możesz się skupić, odliczasz czas do przerwy. Okazuje się, że głód powoduje problemy z koncentracją. Jedzenie przyciąga większą uwagę i wydaje się bardziej atrakcyjne, ponieważ ciało szuka pożywienia. Gdy odczuwamy głód, hormony odpowiedzialne za apetyt powodują, że jesteśmy bardziej pobudzeni, co utrudnia nam zachowanie czujności.

Brak snu

Próbowałeś kiedyś wykonać trudny projekt po nieprzestanej nocy? Jeśli tak, wiesz jak trudno było Ci się skupić i doprowadzić zadanie do końca. Dlaczego tak się działo? Jakość snu jest ściśle związana z nastrojem, poziomem energii i uwagą. Brak snu lub jego niska jakość powoduje spowolnienie funkcji poznawczych, utrudnia uczenie się i zapamiętywanie oraz zaburza koncentrację i zdolność skupienia się na złożonych zadaniach.

Zła dieta

Dieta wpływa nie tylko na ciało i jego wygląd, ale także na stan psychiczny i ogólne samopoczucie. Zła dieta uboga w składniki odżywcze i witaminy może powodować zmęczenie, opóźniony czas reakcji oraz upośledzać zdolność podejmowania decyzji. Przetworzona żywność zaburza funkcjonowanie receptorów dopaminy w mózgu, co prowadzi do różnych problemów ze zdrowiem psychicznym, zwłaszcza do wzrostu poziomu lęku i depresji.

zdolnosc skupiania sie

Jak poprawić zdolność skupiania się?

Praktyczne wskazówki

Jak poprawić zdolność skupiania się?

Jeśli zauważasz, że trudności z osiągnięciem koncentracji negatywnie wpływają na Twoją pracę, życie codzienne lub naukę, warto wypróbować kilka sprawdzonych technik, które pomogą Ci w poprawie skupienia. Oto kilka sugestii, które mogą wesprzeć Cię w pracy nad lepszym utrzymaniem uwagi.

Praktykuj uważność

Medytacja uważności to praktyka polegająca na skierowaniu całkowitej uwagi na bieżący moment, bez analizowania, oceniania czy formułowania jakichkolwiek oczekiwań, wobec tego, co się dzieje. Skup się na tym, co aktualnie przeżywasz – na emocjach, myślach, zewnętrznych bodźcach, takich jak dźwięki, zapachy czy dotyk. Celem tej medytacji nie jest wyeliminowanie myśli, lecz obserwowanie ich z dystansu, co pomaga zredukować napięcie i stres oraz zwiększa umiejętność skupienia. Regularne praktykowanie medytacji uważności sprawia, że zachodzą zmiany w strukturach mózgu. Wzmacniają się połączenia neuronalne w obszarach odpowiedzialnych za uwagę i funkcje poznawcze. Te zmiany przyczyniają się do poprawy koncentracji, lepszej regulacji emocji oraz zwiększenia zdolności do utrzymania uwagi przez dłuższy czas. Medytacja może być też doskonałym rozwiązaniem na redukcję stresu, co dodatkowo wesprze rozwój zdolności poznawczych i poprawi ogólne samopoczucie.

Czytaj więcej książek  

Czytanie to niezwykle efektywna praktyka wspierająca rozwój zdolności koncentracji. Kiedy angażujesz się w lekturę przez dłuższy czas, Twój umysł uczy się ignorować potencjalne rozpraszacze. Regularne czytanie książek stopniowo wydłuża czas, w którym możesz pozostać skoncentrowany. Dodatkowo, wspomaga rozwój pamięci, ponieważ angażuje różne obszary mózgu, odpowiedzialne za przetwarzanie informacji, rozumienie i długoterminowe zapamiętywanie. Kolejną korzyścią jest obniżenie poziomu stresu. Zanurzając się w fabułę, możesz oderwać się od codziennych zmartwień, a to z pewnością działa pozytywnie na wyciszenie umysłu.

Ćwicz utrzymywanie uwagi

Tak jak każda inna umiejętność, poprawa zdolności koncentracji wymaga systematycznego treningu. Przeznacz każdego dnia kilka minut na celowe skupienie się na wybranym zadaniu. Pomoże Ci to zwiększyć poziom koncentracji oraz wydłużyć czas, w którym będziesz w stanie utrzymać uwagę. Może to być prosta czynność, taka jak uważne śledzenie szczegółów w artykule lub książce, a potem próba odtworzenia najważniejszych informacji z pamięci. Kolejnym sposobem jest świadome skupienie się na wykonywaniu jednego zadania przez określony czas i stopniowe wydłużanie tego okresu w miarę postępów. Możesz też koncentrować się na płomieniu świecy wyciszając swój umysł. Bądź konsekwentny i staraj się wykonywać takie wyzwania każdego dnia, a z każdym kolejnym treningiem będziesz zauważał progres.

Wprowadź aktywność fizyczną

Zdrowie fizyczne ma bezpośredni wpływ na zdrowie psychiczne oraz ogólne samopoczucie, w tym na zdolność do koncentracji. Regularne ćwiczenia fizyczne wpływają na poprawę funkcji poznawczych takich jak uwaga, koncentracja, pamięć oraz zdolność do podejmowania decyzji. Podczas aktywności fizycznej zwiększa się przepływ krwi do mózgu, dostarczając mu więcej tlenu i składników odżywczych. To stymuluje powstawanie nowych komórek nerwowych oraz połączeń między nimi, co przekłada się na lepszą pamięć i koncentrację. Dodatkowo, ćwiczenia zwiększają poziom neuroprzekaźników, takich jak dopamina i serotonina, które odpowiadają za dobre samopoczucie i zdolność skupienia uwagi. Aktywność fizyczna sprzyja również produkcji opioidów i endokannabinoidów – substancji chemicznych odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności, poprawę jakości snu oraz regulację nastroju. Te czynniki mają kluczowy wpływ na naszą zdolność do skupienia uwagi i utrzymania koncentracji. Osoby regularnie ćwiczące mogą zauważyć poprawę w wykonywaniu codziennych zadań wymagających skupienia, szybsze przetwarzanie informacji oraz większą elastyczność z rozwiązywaniu problemów. Zwiększona aktywność fizyczna wspiera również neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do adaptacji i tworzenia nowych połączeń neuronalnych, co dodatkowo wzmacnia koncentrację. Warto wprowadzić do swojego życia systematyczne ćwiczenia fizyczne, aby zaznać tych pozytywnych skutków. Wystarczy, że zaczniesz od codziennych spacerów, a następnie stopniowo zwiększaj intensywność treningów. Już 30 minut szybkiego marszu może znacząco poprawić Twoją koncentrację.

Utwórz listę rzeczy, które Cię rozpraszają

Jeśli podczas pracy nad zadaniem zaczynasz myśleć o tym, aby np. sprawdzić swoją skrzynkę e-mail lub odczytać wiadomość nadesłaną od znajomego, zapisz to na kartce, zamiast się w to angażować. Jeśli przypomni Ci się coś ważnego, co musisz wykonać danego dnia – zrób to samo, zapisz to na kartce. Gdy rozpraszająca potrzeba zostanie zapisana na papierze, możesz znów skupić się na wykonywanym zadaniu. Zapisując rzeczy, o których nie chcesz zapomnieć, poczujesz większy spokój ducha i będziesz w stanie pozostać skupionym na bieżącej pracy, a do innych aktywności przejdziesz po dokończeniu tego zadania.

Ustal priorytety zadań

Stwórz listę zadań, które musisz wykonać danego dnia. Po ukończeniu listy ustal, które zadania są najważniejsze. Niektóre z nich mogą mieć określone terminy wykonania lub są bardziej pilne niż inne. Wykonaj najbardziej istotne zadania w pierwszej kolejności, gdy jesteś wypoczęty. Wykonanie najważniejszych zadań posiadając największe zasoby skupienia pozwoli Ci doprowadzić je do końca, a to zmotywuje Cię do odhaczenia kolejnych, mniej istotnych punktów z listy.

Wysypiaj się i zadbaj o zdrowy sen – Fundament Efektywnej Koncentracji

Czy zdarza Ci się czuć zmęczonym mimo wypicia kilku kaw? Może potrzebujesz więcej snu, a nie kofeiny. Sen jest często niedocenianym elementem zdrowego stylu życia, kluczowym dla regeneracji mózgu i ciała. Podczas snu mózg przetwarza informacje z całego dnia, konsoliduje pamięć i usuwa toksyny. Niedobór snu prowadzi do obniżenia zdolności poznawczych, w tym koncentracji, uwagi i szybkości reakcji. Ustal regularny harmonogram snu, kładź się spać i wstawaj o stałych porach. Stwórz odpowiednie warunki, ciemne, ciche i chłodne pomieszczenie sprzyja głębokiemu snu. Unikaj ekranów przed snem, ponieważ niebieskie światło z urządzeń elektronicznych zaburza produkcję melatoniny. Według badań opublikowanych w Nature Reviews Neuroscience, brak snu negatywnie wpływa na funkcje poznawcze, w tym na uwagę i pamięć roboczą.

Ogranicz Multitasking i skup się na jednym zadaniu

Czy naprawdę jesteśmy w stanie robić wiele rzeczy naraz? Naukowcy mówią, że niekoniecznie. Multitasking może wydawać się efektywny, ale w rzeczywistości obniża naszą produktywność i zdolność do skupienia. Dlaczego multitasking jest niewskazany? Mózg musi przełączać się między zadaniami, co zużywa dodatkową energię i czas. To prowadzi do większej liczby błędów i uczucia zmęczenia. Aby wyeliminować przeskakiwanie na różne zadania w pierwszej kolejności ustal priorytety i skup się na najważniejszych zadaniach i wykonuj je po kolei. Wyłącz powiadomienia, zamknij niepotrzebne karty w przeglądarce. Zastosuj metodę bloków czasowych poświęcając określony czas na jedno zadanie bez przerw.

Stosuj regularne przerwy w pracy

Czy wiesz, że robiąc przerwy, możesz zrobić więcej? Paradoksalnie, aby być bardziej produktywnym, potrzebujemy odpoczynku. Mózg nie jest w stanie utrzymać maksymalnej koncentracji przez długi czas bez przerw. To właśnie przerwy pozwalają na regenerację zasobów poznawczych, redukują zmęczenie i zapobiegają spadkowi koncentracji. Dzięki nim możemy wrócić do pracy z nową energią. Zastosuj technikę Pomodoro. Pracuj przez 25 minut, następnie zrób 5-minutową przerwę. Wstań i rozciągnij się, każda krótka aktywność fizyczna poprawi krążenie i dotleni mózg. Unikaj ekranów podczas przerw i daj oczom i umysłowi prawdziwy odpoczynek.

Stwórz przyjazne środowisko – otoczenie ma znaczenie

Czy bałagan na biurku to bałagan w głowie? Może coś w tym jest. Twoje otoczenie wpływa na Twoją zdolność do koncentracji. Czyste i uporządkowane miejsce pracy sprzyja skupieniu. Rozpraszacze w postaci hałasu, bałaganu czy powiadomień z urządzeń elektronicznych konkurują o Twoją uwagę. Eliminując je, zwiększasz swoją zdolność do skupienia na zadaniu. Pozbądź się zbędnych przedmiotów z biurka. Wyłącz powiadomienia, korzystaj z aplikacji blokujących, czyli zablokuj strony i aplikacje, które Cię rozpraszają.

Zarządzaj efektywnie stresem

Czy stres przeszkadza Ci w skupieniu? Stres jest naturalną reakcją organizmu, ale jego nadmiar może negatywnie wpływać na funkcje poznawcze. Przewlekły stres prowadzi do podwyższonego poziomu kortyzolu, co może zakłócać pracę hipokampu – obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć i uczenie się. Warto pomóc swojemu ciału i mózgowi. Ćwicz techniki relaksacyjne, medytacja, głębokie oddychanie czy joga pomagają redukować stres. Regularna aktywność fizyczna czy hobby to balsam dla ciała, duszy i emocji. Angażowanie się w ulubione zajęcia pozwala oderwać się od stresujących myśli. W ramach radzenia sobie ze stresem warto też wystawić się na ekspozycję na naturę. Odśwież umysł na łonie przyrody. Każdy kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i zdolność do skupienia. Przebywanie na świeżym powietrzu redukuje stres, obniża ciśnienie krwi i pozwala mózgowi odpocząć od nadmiaru bodźców. Zieleń działa kojąco i regenerująco.

Ustal cele i zaplanuj dzień

Czy wiesz, dokąd zmierzasz? Jasne cele pomagają skupić się na tym, co ważne. Planowanie i wyznaczanie celów to kluczowe elementy efektywnego działania i utrzymania koncentracji. Posiadanie jasno określonych celów kieruje uwagę na konkretne zadania, redukując rozproszenie i zwiększając motywację. Możesz tworzyć listy zadań, zwyczajnie spisz, co masz do zrobienia każdego dnia. Następnie ustal priorytety i skup się najpierw na najważniejszych zadaniach. Gdy wykonasz jedno zadanie to przechodź do kolejnego.

Ograniczaj spożycie kofeiny

Kofeina może być sprzymierzeńcem w poprawie koncentracji, ale tylko w odpowiednich dawkach. Kofeina blokuje receptory adenozyny w mózgu, co zwiększa czujność i zmniejsza uczucie zmęczenia. Jednak nadmiar może prowadzić do nerwowości i problemów ze snem. Pij z umiarem, ogranicz spożycie do 1-2 filiżanek kawy dziennie. Unikaj kofeiny po południu, ponieważ może zakłócać sen, wpływając na koncentrację następnego dnia. Wypróbuj herbaty ziołowe, to dobra alternatywa dla kawy bez skutków ubocznych.

Ogranicz czas przed ekranem

Czy czujesz się zmęczony po długim dniu przed komputerem? Jeżeli tak, to z pewnością Twój mózg też jest zmęczony. Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych może prowadzić do zmęczenia umysłowego i problemów z koncentracją. Ekrany emitują niebieskie światło, które zaburza rytm dobowy i wpływa na jakość snu. Dodatkowo, ciągłe bodźce z mediów społecznościowych przeciążają umysł. Ustal maksymalny czas korzystania z urządzeń każdego dnia. Rób przerwy od ekranu stosując zasadę 20-20-20 (co 20 minut, patrz 20 stóp (6 metrów) dalej przez 20 sekund). Korzystaj z filtrów, aby chronić oczy. Ustawienia nocne lub specjalne aplikacje redukują emisję niebieskiego światła.

Utrzymanie koncentracji – poradnik CPS

Utrzymanie koncentracji może być trudnym zadaniem, ale jest ono w pełni osiągalne. Małe kroki, takie jak praktykowanie uważności, regularna aktywność fizyczna czy świadome zarządzanie czasem, mogą przynieść ogromne zmiany. Pamiętaj, że poprawa koncentracji to proces, który wymaga cierpliwości i systematyczności. Każdy dzień, w którym świadomie pracujesz nad swoim skupieniem, przybliża Cię do większej efektywności i satysfakcji z wykonywanych zadań. Zacznij już dziś, a z czasem zauważysz, jak Twoja zdolność koncentracji różnie, a wraz z nią Twoja produktywność i zadowolenie z życia. Jeśli chciałbyś poznać więcej technik, które pomogą Ci osiągnąć skupienie, skorzystaj z naszych szkoleń o tematyce rozwoju osobistego. Eksperci przedstawią Ci skuteczne techniki, dzięki którym będziesz mógł osiągnąć swoje cele. Do zobaczenia!

Interesuje Cię oferta szkoleń miękkich? Napisz do nas za pomocą poniższego formularza:

    Wyrażam dobrowolnie i świadomie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Centrum Psychologii Stosowanej Wojciech Chmielewski, podanych za pomocą formularza kontaktowego. Informujemy, że Centrum Psychologii Stosowanej Wojciech Chmielewski z siedzibą 16-400 Suwałki, ul. Bydgoska 30, jest administratorem danych osobowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych, poprawiania ich oraz żądania usunięcia. Klikając przycisk "Wyślij" poniżej wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie Państwa danych zgodnie z polityką prywatności serwisu.