Technika Pomodoro a zarządzanie czasem
Czujesz się przytłoczony pracą. Masz problemy z koncentracją i dotrzymywaniem ustalonych terminów. Masz tendencję do odkładania spraw na później. Zaczynasz jedno zadanie, ale w trakcie przeskakujesz do innego, nie kończąc żadnego z nich. Brzmi znajomo? Jeśli borykasz się z takimi problemami, mam dla Ciebie rozwiązanie. Technika Pomodoro będzie dla Ciebie sposobem na lepszą organizację pracy, treningiem koncentracji i receptą na produktywność. Będziesz mógł w łatwy i przyjemny sposób maksymalnie wykorzystać swój czas. Chcesz poznać tą metodę? Zapraszam!
Co oznacza Pomodoro? – Geneza metody Pomodoro
Technika Pomodoro to metoda zarządzania czasem opracowana przez Francesco Cirillo pod koniec lat 80. Był to jego sposób na walkę z prokrastynacją i skupienie się na nauce. Skąd nazwa Pomodoro? Ówczesny student – Cirillo ustanowił sobie cel – założył, że będzie poświęcać na naukę 10 minut. Do mierzenia czasu wykorzystał kuchenny minutnik w kształcie pomidora (po włosku – pomodoro) i tak stworzył technikę, z której aktualnie korzystają miliony osób na całym świecie.
Na czym polega metoda Pomodoro?
Metoda Pomodoro to sposób postępowania ze swoimi aktywnościami w krótkich okresach czasu. Ta metoda zmienia Twoje postrzeganie czasu. Jeżeli upływający czas był Twoim wrogiem, to teraz stanie się Twoim sojusznikiem. Poznaj proste i skuteczne zasady metody POMODORO.
- Zapisz na liście zadania, które chcesz wykonać.
- Ustaw minutnik na 25 minut. W tym czasie pracujesz nad konkretnym zadaniem. Nie przerywaj pracy, dopóki minutnik nie zadzwoni.
- Kiedy zakończysz okres 25 minutowej pracy, zrób sobie 5 minut przerwy. Znów ustaw minutnik i zakończ przerwę dokładnie wtedy, gdy zadzwoni. Nie wydłużaj tego czasu.
- Po czterech sesjach 25 minutowej pracy, zrób dłuższą przerwę. Może trwać 15 lub 30 minut.
Co pomaga jeszcze w zarządzaniu sobą w czasie poprzez technikę Pomodoro?
- Jeśli Twoje zadanie jest złożone i czas potrzebny na jego wykonanie będzie dłuższy, niż 4 sesje 25-minutowej pracy, podziel go na mniejsze podpunkty. Często duże projekty odkładamy na później, ale gdy Twoim zadaniem będzie wykonanie jedynie małego fragmentu, będzie Ci łatwiej zmotywować się do rozpoczęcia pracy. Będziesz widział wyraźne postępy w realizacji projektu, co zwiększy Twoją motywację i poczucie, że poradzisz sobie z jego wykonaniem.
- Jeśli na Twojej liście znajdą się zadania, których wykonanie zajmie mniej niż 25 minut, warto je połączyć i wykonać w jednym segmencie Pomodoro (25 min).
- Często przerywamy pracę, aby przejrzeć skrzynkę mailową, odpisać na wiadomość lub sprawdzić kalendarz. To rozprasza naszą uwagę i zmniejsza produktywność. Jeśli podczas sesji Pomodoro wpadniesz na jakiś pomysł, usłyszysz prośbę lub przypomnisz sobie o zadaniu do wykonania, zapisz to, aby wrócić do tego później. Nie przerywaj pracy nad zaczętym zadaniem. Dopiero, gdy Twój minutnik zadzwoni, będziesz mógł zająć się innymi sprawami. Jeśli jednak przerwiesz sesję przed czasem, zrób pięciominutową przerwę i zacznij od nowa. Warto notować niezaplanowane przerwy, aby móc je przeanalizować i zastanowić się, jak możesz je zminimalizować przy kolejnej sesji.
Jakie są korzyści z korzystania z metody Pomodoro?
Koniec z prokrastynacją
Prokrastynacja, z którą zmaga się wiele osób, często nie jest spowodowana lenistwem czy brakiem samokontroli, a lękiem przed negatywnymi uczuciami. Jeśli widzimy zadanie jako skomplikowane, wymagające i obszerne, wywołuje to poczucie przytłoczenia. Aby to przerwać, Pomodoro proponuje Ci podzielenie zadań na mniejsze fragmenty, które nie będą wymagały dużego wysiłku. Przed sobą widzisz tylko cztery segmenty 25-minutowej pracy, zamiast wielkiego zobowiązania. Łatwiej jest wykonać mały krok niż rozpoczynać skomplikowany projekt z myślą, że przed Toba są miesiące lub lata pracy. Przerwanie prokrastynacji nie jest łatwe i wymaga czasu, ale gdy będziesz krok po kroku zbliżał się do celu i obserwował swoje postępy, będzie Ci łatwiej dokończyć projekt.
Koncentracja
Rozpraszacze, takie jak powiadomienia, e-maile, czy media społecznościowe przestaną paraliżować Twoją pracę. Oczywiście, sam musisz zadbać o to, żeby nie sięgać po telefon, ale wyznaczony czas na pracę i odpoczynek pomogą Ci w utrzymaniu ciągłości wykonywania zadania. Gdy zobaczysz, że zostało Ci np. 5 minut pracy, będzie Ci łatwiej odmówić sobie zerknięcia na ekran. Przecież będziesz mógł zrobić to w przerwie – za 5 minut. W ten sposób będziesz trenował swoją koncentrację. Ponadto, zrozumiesz, co i w jaki sposób Cię rozprasza i co powinieneś wyeliminować.
Balans praca – życie
Pewnie znasz to uczucie, gdy po mało produktywnym dniu nie potrafisz się w pełni zrelaksować w wolnym czasie. Gdy wykonasz wyznaczone zadania z metodą Pomodoro, Twoja produktywność się zwiększy, a po powrocie z pracy, czy po sesji nauki, odpoczniesz i zrelaksujesz się, bez rozmyślania o niedokończonych zadaniach.
Skuteczne planowanie
Dzięki skrupulatnemu odmierzaniu czasu, będziesz w stanie zauważyć, ile zajmują Ci poszczególne czynności. Dzięki temu, będziesz w stanie lepiej zaplanować swoją pracę w przyszłości. Nauczysz się także filtrować zadania i w pierwszej kolejności wykonywać te najważniejsze.
Jakie jeszcze narzędzia włączyć do pracy nad swoją prokrastynacją?
Poza metodą Pomodoro, warto zastanowić się nad metodami planowania swojego czasu i swojej przyszłości. Do skutecznych i łatwych do zastosowania można zaliczyć: metodą ALPEN, metodę 60/40, metodę 20/80 PARETO. Warto też wziąć pod uwagę naukę umiejętności ustalania priorytetów swoim planom,. W tym przypadku przyda się technika ABC, czy metoda Eisenhowra. Więcej szczegółów znajdziesz w tym artykule: Naucz się organizować własny harmonogram pracy i ustalaj priorytety – szkolenia managerów (szkoleniacps.pl).
Jakie apki i strony odwiedzić aby wspomóc swoje zarządzanie czasem?
Przygotowałem dla Ciebie listę stron internetowych i aplikacji, które pomogą Ci korzystać z metody Pomodoro.
- Pomodoro Timer aplikacja z oceną 4.8 z prostym timerem do odliczania 25-minutowych sesji pracy i przerw.
- Ciekawym rozwiązaniem jest też aplikacja Focus To-Do Pomodoro & Tasks – łączy metodę Pomodoro z zadaniami i planowaniem. Aplikacja oceniana na 4.6
- Focus Keeper – aplikacja z timerem, listą zadań i wykresami dokumentującymi Twoją produk tywność.
- Może warto też spróbować z zabawną aplikacją – Pomocat – Cute Pomodoro Timer – ocena 4.8
- Forest – unikalna aplikacja, która motywuje do skupienia, pozwalając „zasadzić drzewo”, które rośnie, gdy użytkownik pracuje. Jeśli opuścisz aplikację, drzewo usycha, co zachęca do unikania rozpraszaczy.
- Tide – aplikacja oferująca timer Pomodoro wraz z relaksującymi dźwiękami natury, muzyką do medytacji i relaksu, co pomaga w koncentracji i relaksacji.
Wprowadź Pomodoro do swojego życia – szkolenia dla pracowników
Metoda Pomodoro jest wykorzystywana między innymi przez menadżerów, przedsiębiorców, naukowców, projektantów, zespoły, czy twórców produktów. Może i Ty spróbujesz wprowadzić ją do swojego życia? Wypróbuj Pomodoro i ciesz się nową jakością swojej pracy i nauki. Bądź dla siebie łagodny przy wprowadzaniu zmian i obserwuj, jak świadomie rozwijasz swoją relację z czasem. Niech czas stanie się Twoim sojusznikiem i czynnikiem zwiększającym produktywność indywidualną i zespołową. Jeśli chciałbyś poznać więcej technik zarządzania czasem i zadaniami, skorzystaj z naszych certyfikowanych szkoleń z ekspertem. Chwytaj swój minutnik i do dzieła😊 Do zobaczenia na szkoleniu!
Zostaw komentarz