Problemy finansowe: Jak nie dać się ugotować?

W psychologii syndrom gotującej się żaby to określenie odnoszące się do emocjonalnego zmęczenia, które jest efektem bycia częścią ciężkiej, z pozoru niemożliwej do rozwiązania i wyczerpującej sytuacji. Z kolei, gdy chce się tę sytuację zmienić, nie ma się na to siły, bowiem całą energię włożyło się na dostosowane się do niej.

Metafora gotującej się żaby

Gotująca się żaba w garnku to metafora, która pokazuje, że ludzie często przyzwyczajają się do stopniowo pogarszających się warunków, np.: w pracy, w związkach czy życiu rodzinnym. Niestety, tego typu bierność prowadzi do frustracji, bezsilności i wyczerpania. Człowiek nagle znajduje się w sytuacji, kiedy nie czuje, że posiada jakiekolwiek zasoby aby przeciwstawić się niesprzyjającym okolicznościom. Skąd bierze się takie zachowanie i jak się z niego wyleczyć?

Autorem historii o gotującej się żabie jest pisarz i filozof Oliver Clark. Historia gotującej się żaby była wielokrotnie wykorzystywana, np. do ukazania bezczynności rządów w sprawie zmian klimatycznych, do braku decyzji w życiu osobistym lub w finansach. Odwołuje się do niej również psychologia. Syndrom gotującej się żaby oznacza bierność wobec sytuacji problemowej, co zwiększa liczbę problemów, osiągając w końcu katastroficzne rozmiary. Historia opowiada o żabie, która została wrzucona do garnka z gorącą wodą. Od razu z niego wyskoczyła. Sytuacja wyglądała jednak inaczej, kiedy płaz znalazł się w naczyniu z letnią wodą. Stopniowe zwiększanie temperatury sprawiło, że żaba dostosowywała się do niej. Kiedy woda zaczęła wrzeć, płaz nie miał już możliwości ucieczki – był już zbyt osłabiony, przez co został ugotowany.

W XIX wieku badacze prowadzili eksperymenty, mające potwierdzić, że opisana prawidłowość jest prawdziwa. Współcześni biologowie, jak Douglas Melton z Uniwersytety Harwarda, George R. Zug z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej czy Victor H. Hutchison z Uniwersytetu w Oklahomie zaprzeczają prawdziwości tej historii. Według nich żaba, jeśli ma tylko taką możliwość, po prostu ucieknie. Historię warto potraktować więc jak metaforę, która dobrze ilustruje zachowanie wielu ludzi.

Gotująca się żaba – objawy

Syndrom gotującej się żaby objawia się biernością, czekaniem na to, aż sytuacja sama się poprawi. Mimo istniejących problemów i trudności w życiu, ludzie nie podejmują żadnych działań, nie stawiają granic w relacjach, nie wykorzystują swoich zasobów, które mogłoby pomóc w przezwyciężeniu problematycznej sytuacji. Tego typu zachowania można zaobserwować w związkach. Osoba tkwiąca w toksycznej relacji często ma nadzieję, że jej partner się zmieni, ignorując tym samym swoje potrzeby i stawiając się w trudnej emocjonalnie sytuacji. W takich okoliczności łatwo jest przeoczyć moment, kiedy dochodzi do katastrofy, czyli wrzenia wody.

Problemy finansowe, a syndrom gotującej się żaby

W sytuacji finansowej możesz również zachowywać się jak przysłowiowa żaba. Mając umiarkowane trudności finansowe zazwyczaj nie podejmujesz żadnych działań. Oczekujesz na przychylny zbieg okoliczności lub jesteś przekonany, że to minie. Problemy finansowe narastają i coraz trudnej jest związać koniec z końcem, narzekasz i dalej tkwisz w tej sytuacji. Jeżeli problemy finansowe są chroniczne i nie podejmujesz odważnych decyzji o zmianie sytuacji, to z pewnością będziesz trwać tak latami, a Twoja energia  życiowa będzie ulatywać z Ciebie. Gdy zapragniesz zmiany, to poza motywacją możesz poczuć bezsilność, możesz dostrzegać wiele ograniczeń i przestaniesz wierzyć, że coś możesz zmienić w swoim życiu. W takiej sytuacji mogą pojawić się następujące myśli: „To nie ma sensu”, „Łatwo się tylko tak mówi”, „To jest skomplikowane”, „Nie dam rady”, ”To i tak nic nie zmieni”, „Po co to wszystko”, „Nic i nikt mi nie pomoże”.

Być może jesteś na etapie już totalnej katastrofy, gotujesz się w tej wodzie i nic nie robisz, tylko hibernujesz się. Nie podejmujesz decyzji i myślisz sobie: „Niech się dzieje co chce”, „Mam to gdzieś”, „Niech martwią się inni”, „Wszystko stracone jestem skończony”, „Nie ma dla mnie wyjścia”. To dramatyczny sposób opisu sytuacji finansowej. Chwileczkę, pomyśl przez sekundę, przecież to są, tylko pieniądze. Mały wycinek Twojej rzeczywistości. Pieniądze nie określają Ciebie. To co Ciebie najlepiej określa to Twój stan ducha, Twoje zachowanie, myślenie i Twoje wartości. Zachęcam Cię abyś wyskoczył z gotującej się finansowo wody.

Finansowy syndrom gotującej się żaby można określić poprzez:

  • bierność wobec problemów finansowych;
  • brak reakcji na pierwsze oznaki kłopotów finansowych;
  • brak podejmowanych rozmów z wierzycielami;
  • brak pełnej analizy stanu swoich finansów;
  • brak planowania i kontrolowania swoich finansów;
  • brak równowagi między oszczędzaniem a budowaniem nowych źródeł finansowania;
  • brak wdrożenia programów inwestycyjnych;
  • brak zmiany dotychczasowego poziomu życia, usilne utrzymywanie aktualnego poziomu wydatków, poziomu życia, kosztem swoich finansów;
  • brak odważanych decyzji, paniczny lęk przed decyzjami finansowymi;
  • brak poszukiwania rozwiązań i eksperymentowania z nowymi dochodami;
  • wycofanie się z aktywności pozyskiwania dodatkowych źródeł dochodu;
  • życzenie postarzenie na przyszłość, oszukiwanie się;
  • oskarżanie innych za nasze kłopoty finansowe;
  • poszukiwanie łatwego wyjścia z długów poprzez gry liczbowe, bardzo ryzykowne inwestycje, np.: w kryptowaluty i coiny.
  • nadmierne spędzanie czasu na bezproduktywnych rozrywkach – media społecznościowe, telewizja, używki, podtrzymywanie relacji z ludźmi narzekającymi;
  • pomniejszanie swoich zasobów, negatywna postaw do siebie i swoich możliwości;
  • lęk przed utratą majątku, ośmieszaniem, odrzuceniem i brakiem akceptacji ze strony innych;
  • trudność w określaniu własnych emocji i potrzeb;
  • odcinanie się od ludzi, wycofanie z życia towarzyskiego i rodzinnego;
  • bark aktywności fizycznych i zaprzestanie dbania o siebie.

WAŻNE:

Syndrom gotującej się żaby oznacza bierność wobec problemów sytuacji finansowej, często powoduje przybranie jej na sile, osiągając w końcu katastroficzne rozmiary. Przeciwdziałaj temu, bądź człowiekiem odpowiedzialnym, zdyscyplinowanym i godnym zaufania. Pokaż, że można robić z Tobą interesy, rozmawiaj z wierzycielami. Ustal harmonogram spłat zadłużenia. Nie chowaj głowy w piasek. Bądź otwarty na rozmowy i negocjacje. Zrób listę wierzycieli, określ kwoty spłaty, skorzystaj ze swego programu spłat, dzwoń, pisz, spotykaj się, ustal indywidualny program możliwości rozliczenia się z instytucjami i firmami. Buduj zaufanie.

Wyjście z długów – poradnik TikTok

Jeżeli szukasz dodatkowych porad dotyczących sposobów i możliwości wyjścia z długów, a także informacji o zarządzaniu finansami, odwiedź mój profil TikTok, gdzie znajdziesz darmowe poradniki i wskazówki na ten temat. Polecam Twojej uwadze przykładowe nagranie.

Samoogarniacz

Przykładowe tematy dostępnych obecnie nagrań:

@samoogarniacz Czy jestem gotującą się żabą? Jak rozpoznać u siebie syndrom gotującej się żaby? Jak gotujemy się finansowo? ♬ dźwięk oryginalny – Wojciech Chmielewski

Co może Ci pomóc aby wyjść z syndromu gotującej się żaby?

  • PRZYGOTUJ ANALIZĘ ZADŁUŻENIA. Zrób dokładną analizę Twojego stanu zadłużenia i przygotuj ramowy program wyjścia z tej sytuacji.
  • KONTROLUJ WYDATKI i aktywne poszukuj możliwości dodatkowych lub innych przychodów.
  • PODEJMUJ DECYZJE I REAGUJ NA BIEŻĄCO – w ciągu roku każdy człowiek wpada na co najmniej siedem pomysłów, które mogą przynieść miliony. Aby wykorzystać otrzymany potencjał – zawsze reaguj na podszepty losu. Ciągłe działania doprowadzają do sukcesu. Sprawdzaj pomysły na bieżąco. Pamiętaj, że działania uruchamiają energię.
  • KONCENTRUJ SIĘ NA AKTYWNOŚCI. ZRÓB JESZCZE JEDEN KROK. Wymagaj od siebie więcej niż od innych. Traktuj każdą czynność jak najważniejszą rzecz w życiu. Wykonaj o jeden krok więcej i pokaż, że można liczyć na ciebie. Każdego dnia o jeden krok więcej.
  • BĄDŹ CZŁOWIEKIEM ODPOWIEDZIALNYM I GODNYM ZAUFANIA.

Rozmawiaj z wierzycielami i ustal z nimi indywidualny harmonogram spłat. Poszukuj z nimi wspólnych rozwiązań. Nawet jeżeli nie wiesz kiedy spłacisz dane zobowiązanie to zadeklaruj im chociażby symboliczną kwotę, nawet 20 zł.

  • ŁĄCZ WYDATKI, TNIJ KOSZTY. Poszukuj obszarów łączenia wydatków: usługi  telekomunikacyjne, energia, Internet, telewizja, itp. Zastanów się, czy opłaca Ci się posiadanie samochodu jeżeli wykorzystujesz go wyłącznie w dojazdach do pracy, np.: 10 km dziennie w obie strony.
  • ZASKAKUJ SIEBIE. Zmieniaj swoje nawyki i przyzwyczajenia. Doświadczaj odmienności w sposobie myślenia, zachowania, mówienia. Naśladuj ludzi bogatych, szukaj inspiracji poprzez zmiany. Stymuluj swoją kreatywność.
  • KORZYSTAJ Z POMOCY FACHOWCÓW. Korzystaj z porad specjalistów. Dzięki ich rozwiązaniom zaoszczędzisz czas, pieniądze i zmniejszysz liczbę popełnianych błędów. Znajdź skutecznego specjalistę i monitoruj jego działania.
  • OGRANICZAJ OGLĄDANIE MEDIÓW. Media społecznościowe, telewizja działa jak narkotyk. Możesz się od niej uzależnić. 3 godziny dziennie poświęcane mediom  przez 30 lat to suma czterech lat poświęconych wyłącznie tej czynności.
  • OTACZAJ SIĘ WŁAŚCIWYMI LUDŹMI. Ludzie budują Twoją tożsamość. Każdy człowiek posiada osobliwą częstotliwość, do której dostosowujesz się w trakcie przebywania z tą osobą. Chcąc być bogatym, otaczaj się ludźmi bogatymi. Podczas spotkania dwóch osób zachodzi specyficzna reakcja biochemiczna między nimi, dzięki którym te osoby wzajemnie zmieniają się. Pamiętaj, że każdy z nas różni się zachowaniem, sposobem myślenia, światopoglądem, wyrażaniem emocji, dlatego dobieraj takie osoby, które będą dla Ciebie inspiracją i przykładem do naśladowania.
  • OBNIŻ POZIM DOTYCZCZSOWYCH WYDATKÓW. Zadbaj o swoje pieniądze. Zastanów się, czy warto wydawać tak duże pieniądze aby otrzymać ten poziom na którym żyjesz? Zastanów się, ile rzeczy potrzebujesz do życia? Ile rzeczy kupiłeś w ostatnim roku z których korzystasz sporadycznie?
  • KUPUJ TANIO DOBRĄ MARKĘ. Kupuj markowe produkty na wyprzedażach. Wystarczy trochę cierpliwości i po kilku miesiącach możesz mieć te rzeczy o co najmniej 30% taniej. Żaden bank nie da tak wysokich oszczędności. Nowe rzeczy starzeją się i tracą na cenie.
  • WYKONUJ CODZIENNIE CZYNNOŚCI BEZ WZGLĘDU NA STAN EMOCJONALNY. Wykonywanie codziennych czynności bez względu na stan przybliża nas do sukcesu. Emocje kiedyś się zmienią, nasze działania muszą być ciągłe. Nie warto przerywać czynności. Każda czynność pozostawia ślad, zwiększając potencjalne możliwości wyjścia z długów.
  • POSZUKUJ SZANS. W każdym niepowodzeniu znajduje się ziarno sukcesu. Zacznij kolekcjonować możliwości pozytywnych zbiegów okoliczności. Nigdy nie wiesz, co przyniesie los, dlatego lepiej otwórz oczy.
  • ZADBAJ O STAN SWEGO ZDROWIA. Umysł potrzebuje zdrowego ciała. Dbaj o swoje ciało. Większość zabiegów zdrowotnych nic nie kosztuje: oddychanie, biegi, sport, nawyki żywieniowe, muzyka, relaks, itp. Każde działanie chroniące stan swojego zdrowia jest inwestycją w długie szczęśliwe życie.
  • ODKŁADAJ 10% SWOICH ZAROBKÓW. Z każdej zarobionej kwoty postaraj się oszczędzić i odłożyć 10%. Nawet gdyby to miało być 10 zł, to zrób to. Wyrób w sobie nawyk odkładania i oszczędzania. Zgodnie z pozytywnym myśleniem załóż, że odłożoną kwotę  zainwestujesz w białej godzinie, gdy nadejdzie okazja inwestycyjna.

Każde drobne działanie przynosi efekty, zastanów się przez chwilę, jak ważne jest podążanie małymi krokami do celu. Stajemy się lepsi, zdrowsi, mądrzejsi czy bogatsi, nie poprzez nagłe zwroty w naszym życiu ale poprzez bezszelestne, codzienne decyzje, które doprowadzają nas ostatecznie do dobrostanu. Już dzisiaj zrób pierwszy krok. Powodzenia.

Już wkrótce pojawi się nowa publikacja o tym jak skutecznie wyjść z długów. Warto poczekać.