Już po raz dziewiąty „Charaktery” wyróżniły książki psychologiczne polskich autorów. Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród miało miejsce podczas gali, która odbyła się 12 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Uroczystość była prawdziwym świętem polskiej książki psychologicznej, w którym uczestniczyli najwybitniejsi polscy psychologowie oraz Czytelnicy i Przyjaciele „Charakterów”.

Wyłonienie książek psychologicznych to nie lada wyzwanie , dlatego powierzono je całemu Konsylium Doktorów i Doktorów Habilitowanych – to szacowne grono pracujących naukowo psychologów młodszego pokolenia, którzy z szerokiego wachlarza zgłoszonych przez wydawców tytułów nominują laureatów. W tym roku w Konsylium zasiadali: dr hab. Michał Harciarek, dr Aleksandra Błachnio, dr Aneta Przepiórka, dr Katarzyna Sekścińska, dr Agata Sobków, dr Małgorzata Szcześniak, dr hab. Michał Ziarko.

Do tegorocznej edycji Nagrody kilkanaście wydawnictw i uczelni wyższych zgłosiło łącznie 39 książek. Nominacje Konsylium uzyskało aż dwadzieścia jeden tytułów.

Nagrodę w kategorii „Najlepsza polska książka psychologiczna” przypadła dr hab. Małgorzacie Dragan za książkę „Problemowe picie alkoholu przez młode kobiety. Rola niekorzystnych doświadczeń i samoregulacji emocji”(Wydawnictwo Naukowe Scholar).