Trener mentalny

Kim jest trener mentalny?

Pomimo rosnącej świadomości i korzystania z coraz to nowszych metod rozwoju, trener mentalny nadal pozostaje swego rodzaju nowością w naszym kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że na skorzystanie z jego usług decyduje się coraz więcej osób, które chcą w pewien sposób odmienić swoje życie. Trener mentalnym to zawód, a więc osoba wykształcona i przeszkolona, która ma jak najbardziej prawo do świadczenia takich usług. Kompetencje potwierdzane są za pomocą specjalnego certyfikatu, który uzyskać można po szkoleniu. Głównym wyzwaniem trenera mentalnego jest zbudowanie takiego środowiska rozwoju aby klient mógł wykorzystać pełną moc swojego umysłu.  

Z jakich narzędzi korzysta trener mentalny?

Oczywiście warto też wiedzieć, w jaki sposób pracuje trener mentalny i jakimi praktykami wspiera się na co dzień. W swojej pracy wykorzystuje on metody i techniki skoncentrowane na rozwoju zasobów klienta wzmacniając jego mentalny stan niezbędny do realizacji celów życiowych i zawodowych. Głównie korzysta z metody Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Dialogu Motywującym,   Komunikacji bez Przemocy Rozenberga, stosuję technikę coachingu, inspiruje poprzez eksplorowanie wyjątków, stosuje Lingwistyczne Wzorce Wywierania Wpływu i modeluje właściwe postawy. Modelowanie polega na dawaniu dobrych przykładów, zamiast stosowania po prostu wykładów. Ważnym obszarem jest też umiejętność nauczenia klienta zarządzania własnymi stanami emocjonalnymi, wzmocnienie jego motywacji i nauka automotywacji. Należy pamiętać, że trener mentalny korzysta z wielu posiadanych przez siebie narzędzi, które różnić się będą w zależności od tego, z kim będzie prowadził sesję treningu mentalnego. Metody i taktyki zawsze powinny być dobierane indywidualnie, ponieważ tylko wtedy faktycznie osiągnie się oczekiwany rezultat.

Jakie nauki wykorzystują mentalni trenerzy?

Mentalni trenerzy,  korzystają z najnowszych badań psychologicznych i nie tylko, łączą takie dziedziny nauki jak psychologia, pedagogika, andragogika, socjologia, neurologia, lingwistyka, itp.  Znajomość ludzkich zachowań i tego, w jaki sposób funkcjonuje umysł, jest bardzo istotna, ponieważ bez tego nie da się wpływać na zmiany, które zajść powinny w człowieku. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj również cierpliwość mentalnego trenera, który każdą osobę traktować musi jak osobny przypadek i dobierać do niej indywidualne metody. W trakcie szkoleń trenerzy mentalni otrzymują pełne spektrum wiedzy i możliwości do świadczenia profesjonalnych usług. 

Dlaczego warto korzystać z tego, co oferują mentalni trenerzy?

Mentalni trenerzy stają się popularni z jednego, prostego względu. Przede wszystkim pozwalają oni danej osobie zajrzeć wgłąb siebie i zrozumieć swoje potrzeby. Współczesny człowiek często żyje w biegu i nie zdaje sobie sprawy z tego, czego tak naprawdę mu potrzeba. Mentalny trener pozwala pracować nad samoświadomością, budowaniem pewności siebie i umiejętności, które pozwolą sięgnąć po dokładnie to, czego się potrzebuje. Oczywiście potrzeba jest regularna praca z trenerem, ale już nawet jedno czy dwa spotkania, mogą naprawdę dużo zdziałać.