Jak połączyć e-learning ze szkoleniami w formie stacjonarnej?

E-learning jest coraz bardziej popularny. To fakt. Nie widać sposobności, aby miało się to zmienić. E-learning podbił świat nauki od czasu wybuchu pandemii i zmienił ten świat? Najnowsze badania pokazują, że pomimo powrotu do nauki stacjonarnej ponad 70% studentów oczekuje, że większość wykładów będzie prowadzona za pośrednictwem nauki zdalnej. 49% studentów na świecie w ostatnich 12 miesiącach wzięło udział w chociaż jednym kursie online. 52% osób korzysta z m-learningu zaraz po przebudzeniu.

W jaki sposób definiujemy e-learning?

Dosłownie to: „nauka online” możemy również spotkać zamienne nazwy dla tego sposobu edukacji: „e-edukacja, e-nauka, edukacja zdalna, nauczanie zdalne”. Najprościej rzecz ujmując jest to nauczanie lub szkolenie na odległość z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych i technologii teleinformatycznych. Nauczyciel i uczeń znajdują się w oddzielnych, oddalonych od siebie miejscach i komunikują się poprzez aplikacje z wykorzystaniem Internetu. Najbardziej popularnym modułem nauki online jest uczenie się we własnym tempie. Dzięki samodzielnemu uczeniu się masz swobodę brania lekcji, kiedy chcesz, jak chcesz i gdziekolwiek chcesz. To tak, jakbyś nosił nagrany wykład w rękach i mógł uzyskać do niego dostęp w dowolnym momencie z telefonu komórkowego. Dzięki nauce online wszystkie trudne sekcje są podzielone na proste moduły zrozumienia, dzięki czemu jest to wygodne dla przeciętnego ucznia, który z niego korzysta.

Dynamiczny Rynek e-learningu w statystykach.

  • Rynek e-learningu jest wart ponad 315 miliardów w 2023 roku
  • Tempo wzrostu tego rynku szacuje się na 20% od 2022 do 2028 roku.
  • W USA 42% firm potwierdza, że e-learning przyczynił się do wzrostu ich przychodów.
  • W USA 9 na 10 firm oferuje swoim pracownikom możliwości e-learningu.
  • Oczekuje się, że liczba użytkowników internetowej platformy edukacyjnej osiągnie 57 milionów do 2027 roku.
  • Metody edukacji oparte o e-learning są najszybciej rozwijającym się rynkiem w sektorze edukacji.
  • Zgodnie z prognozami, oczekuje się, że sektor mobilnego e-learningu wzrośnie o 25% w latach 2022-2028.

Jakie są rodzaje e-learningu?

  • Indywidualny e-learning,
  • Zespołowy e-learning oparty na współpracy,
  • Ciągły e-learning, oparty na długoterminowych kursach,
  • Adaptacyjny e-learning, wymagający uzupełninia wąskiej specjalizacji,
  • Reaktywny e-learning, zależny od chwilowej potrzeby kursanta,
  • Interaktywny e-learning.

Pamiętaj, że e-learning to coś więcej, niż szkolenia, odbywające się online, na żywo z prowadzącym i innymi uczestnikami. Jest to system oparty na rozbudowanej platformie, która zapewnia użytkownikom wiele możliwości.

W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy zdobywanie wiedzy i nauka nowych umiejętności może w pełni przenieść się do świata online?

Zacznijmy od niewątpliwych zalet kursów i szkoleń online.

E-learning wykorzystuje technologie informatyczne i technologie mobilne – wyobraź sobie komfort, który wynika z niezwykłej kompaktowości – leżysz wygodnie na łóżku i ze swojego telefonu lub tabletu przyswajasz nową wiedzę w ciekawy sposób.

Kolejnym plusem jest to, że sam organizujesz sobie grafik i tempo, w jakim będziesz przyswajał materiał. Ty decydujesz, kiedy zrobisz sobie przerwę. Dzięki automatyzacji i rozbudowanej platformie nie potrzeba osoby prowadzącej „tu i teraz”. Może ona na przykład przekazywać wiedzę poprzez wcześniej nagrane video.

Szkolenia online – zalety

Stały dostęp do materiałów, ćwiczeń, wykładów w dowolnym momencie to kolejna świetna rzecz. Gdy raz zdecydujesz się na zakup kursu, masz do niego dostęp już na stałe. W dowolnym momencie możesz odświeżyć wiedzę oraz cofnąć się do treści, które zamieszczone są na platformie. Jeśli coś niespodziewanego wydarzyło się w Twoim życiu i musiałeś przerwać naukę podczas kursu – nic nie szkodzi, materiały nie znikną, a Ty, gdy tylko będziesz gotów, swobodnie powrócisz do przyswajania wiedzy na dedykowanej platformie.

Świetne jest to, że oszczędzasz czas i pieniądze, związane z podróżą oraz zakwaterowaniem. Nie musisz już się martwić o dojazdy i terminy, które będą Ci pasować. Nie ogranicza Cię lokalizacja, w której obecnie przebywasz. Na przykład – mieszkasz we Wrocławiu, a super szkolenie, które podniesie znacznie Twoje kwalifikacje, odbywa się w Warszawie. Ty jednak nie jesteś w stanie na nie dojeżdżać. Nic nie szkodzi. Dzięki e-learningowi i szkoleniom w formie online możesz zapisać się na dany kurs i cieszyć się nauką nowych rzeczy w swoich czterech ścianach.

Miej na uwadze niezwykle duży zasięg, który wiążę się z e-learningiem. Do szkoleń w formie online ma dostęp bardzo duża ilość uczestników – często może wziąć udział nieograniczona ilość osób i to w dodatku z całego świata. Zasięg kursów jest wtedy o charakterze globalnym, więc istnieje również duża szansa na złapanie kontaktów zagranicznych (dzięki korzystaniu z platform komunikacyjnych, wymieniając się swoim spostrzeżeniami, planami, osiągnięciami). Jest to bardzo ważne pod kątem życia w globalnej wiosce. Pomimo obecnie dużego ograniczenia w poruszaniu się między różnymi krajami, wartość kontaktów międzynarodowych nie zniknie. Pamiętaj, że wioska na zawsze pozostanie globalna. To się nie zmieni. Nie ma takiej możliwości.

Czy to koniec szkoleń w tradycyjnej formie? Oczywiście, że nie!

Przed chwilą wymienionych zostało szereg nieprzecenionych zalet e-learningu. Lecz nie są one pozbawione wad. Jest trochę luk, które uzupełnią właśnie szkolenia stacjonarne.

Przede wszystkim aspekt motywacyjny – w pewnym momencie podczas robienia kursu online zaangażowanie spada. Przyswajamy wiedzę, wykonujemy szereg ćwiczeń, nabywamy nowe umiejętności, ale nagle zaczyna nam czegoś brakować.

Wynikać to może z braku prawdziwej komunikacji z prowadzącym i innymi uczestnikami. Podczas e-learningu dowiadujemy się o postępach naszej pracy, ale jest to bardzo mechaniczne. Podczas wideokonferencji, czy na platformach komunikacyjnych też nie uzyskamy pełnego feedbacku odnośnie szkolenia. Jednym słowem zaczyna nam brakować bardzo ludzkiej rzeczy – kontaktu.

Oczywiście tego prawdziwego kontaktu w realnym świecie. Należy pamiętać, że motorem napędzającym i wzbudzającym w nas motywację są inni ludzie. Żadne z naszych działań nie jest oderwane od kontekstu drugiego człowieka. Każda wykonywana przez nas aktywność, choć trochę uwzględnia drugą osoby. Nigdy nie robimy rzeczy wyłącznie dla siebie. Z tego właśnie powodu jesteśmy nazywani istotami społecznymi.

Nie zapominajmy jak ważnym elementem (o ile nie najważniejszym) szkolenia jest sam prowadzący – to właśnie głównie od niego zależy, co wyniesiemy z danego kursu, jak będziemy postrzegać pewne sprawy i jak wykorzystamy zdobytą wiedzę w życiu zawodowym, czy też prywatnym. Osoba prowadząca szkolenie może nas zainspirować, stworzyć szeroką gamę ćwiczeń i scenek do odegrania. Ma również większe pole manewru do stworzenia ciekawych interakcji, spontaniczności, a także do zmiany postaw uczestników – co też jest niezwykle istotnym elementem.

Szkolenia stacjonarne zawierają w sobie aspekt “przeżycia” czegoś, zyskania nowego doświadczenia, przemyśleń i wielu refleksji. Czyli wywierają silniejszy wpływ, w porównaniu z e-learningiem, gdzie kursant mechanicznie wykonuje kolejne bloki zadań. Nie ma co się oszukiwać – szereg praktycznych aspektów nie zostanie przyswojonych online. Pewne rzeczy trzeba po prostu poćwiczyć w sali szkoleniowej. Na żywo dostaniemy też o wiele lepszą i rozbudowaną informację zwrotną – dzięki, której wyciągniemy lepsze wnioski i wdrożymy je do swojej pracy. W szkoleniu online możemy błądzić w nieskończoność i być przekonani, że nie robimy żadnych błędów.

To co w końcu? Szkolenia stacjonarne czy e-learning i kursy online?

Rozwiązanie jest proste, a brzmi hybryda lub synergia, jeśli ktoś woli to słowo. Połączmy te dwa rodzaje szkoleń i wykorzystajmy z każdego z nich maksimum możliwości. Korzystajmy w pełni z potencjału e-learningu (bo aż szkoda jest nie skorzystać z tak potężnej innowacji), ale miejmy świadomość jego ograniczeń. Pamiętajmy o cennym doświadczeniu i przeżyciu, wiążącym się ze szkoleniami stacjonarnymi. W realnym świecie ćwiczmy i róbmy to, czego nie jesteśmy w stanie dokonać w przestrzeni wirtualnej. To połączenie wydaje się receptą i złotym środkiem na przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności w obecnej rzeczywistości.

Na koniec trochę historii dynamiki wzrostu i oczywiście co przyniesie nam przyszłość w e-learningu.

Procentowy indywidulanych użytkowników poszukujących w wyszukiwarkach szkoleń online i e-learningu na własne potrzeby rozwoju na przestrzeni lat:

Lata                Procent użytkowników indywidulanych Internetu (Alvin Parker)

2017               3.9%

2018               4.4%

2019               5.1%

2020               6.8%

2021               8.5%

2022               9.9%

2023               11.6%

2024*             13.1%

2025*             14.5%

2026*             15.7%

2027*             16.6%

* – prognoza

Trendy e-learningowe na 2023 rok – 2030 rok.

Oto krótki przegląd najważniejszych trendów e-learningowych, na które musisz zwrócić uwagę w 2023 roku.

1) Sztuczna inteligencja: AI wykonała proste polecenia i trafiła do e-learningu. AI jest teraz w stanie poprowadzić użytkowników przez proces uczenia się, nie tylko to, ale także daje swobodę personalizacji edukacji.

2) Nauka mobilna, czyli m-learning: poprzez smartphona możesz robić wiele rzeczy, np.: obsługiwać całą firmę, projektować, zarządzać dokumentacją, a e-learning nie jest inny. Jeśli możesz zoptymalizować swój kurs pod kątem użytkowników mobilnych, możesz odblokować szeroki zakres odbiorców.

3) Mikro-learning: dzielenie godzinnych zajęć na małe lekcje po kilka minut.

4) Rzeczywistość rozszerzona lub wirtualna: rzeczywistość rozszerzona (AR) lub wirtualna (VR) może zwiększyć zaangażowanie uczniów, umożliwiając im bardziej aktywną interakcję z materiałem edukacyjnym, a nie tylko otrzymywanie go werbalnie. Metaverse to środowisko w którym również może rozwijać się e-learning.

5) Grywalizacja: elementy podobne do gier mogą być wykorzystane w planie e-learningowym w celu zwiększenia zaangażowania ucznia.

Nawet, jeżeli masz tylko 20 minut dziennie wolnego czasu, albo jedziesz tramwajem do domu, lub uprawiasz poranne bieganie, to równolegle możesz zdobyć umiejętności na żądanie, zapisując się na dowolną wymienioną platformę e-learningową. Zdobądź wymarzone kompetencje i kwalifikacje.