Wigilia firmowa

14 pomysłów na Wigilię w Twojej firmie.

Przedstawiamy Państwu pomysły na firmową gwiazdkę, które nie wymagają wielkich nakładów finansowych, a za to wspierają integrację zespołu oraz umożliwiają spędzenie czasu w miłej atmosferze i bez zbędnego nadęcia. Planując świąteczna imprezę firmową zadbaj o to, by nie była to kolejna męcząca tradycja i jeden z szeregu zawodowych obowiązków. Być jeden z poniższych pomysłów zainspiruje Cię do zmian w tegorocznej wigilii.

 • Wspólne oglądanie zdjęć i kroniki firmy.

Wspominamy najważniejsze i ciekawe wydarzenia minionego roku. Być może ktoś robił zdjęcia lub nagrywał krótkie filmy z wydarzeń oficjalnych i tych mniej oficjalnych. Dla chętnych można zorganizować w biurze miejsce relaksu: wystarczy sofa, poduszki, duży ekran, rzutnik i trochę przekąsek. Można wyznaczyć krótszy termin pracy np. o 12:00 i wspólnie zasiąść do oglądania i przeżywania wspólnej historii.

 • Zróbmy coś dobrego dla innych

Być może chciałbyś wesprzeć jakąś organizację lub stowarzyszenie non-profit? Można w ramach wspólnego spotkania zorganizować zbiórkę prezentów i wesprzeć potrzebujących. Wyznaczyć delegację i przekazać prezenty potrzebującym. Najważniejsze, aby to było wspólne dzieło integrujące zespół. Zrób zbiórkę w kilka dni a następnie wspólnie pakujcie prezenty.
Stwórz atmosferę, np.: muzyka, kolędy, gorąca czekolada, pierniczki, pomarańcze, ciasto.

 • Wyjście wspólne na bilard lub na łyżwy lub na spacer, czy wycieczkę.

Głównym celem jest aktywność i integracja zespołu. Wspólne gry terenowe, czy rywalizacja pobudza zespół i buduje wspaniałe wspomnienia.

 • Uczta smaków – festiwal kulinarny

Każdy dział przygotowuje regionalną przekąskę z różnych stron świata. To pienna przygoda, którą możemy wspólnie dzielić się podczas uczty. Do każdej przekąski uczestnicy przygotowują przepisy, które następnie udostępniają swoim koleżankom i kolegom. Wspólny posiłek i wspólne historie z pewnością uatrakcyjnią spotkanie wigilijne.

 • Tajny Mikołaj (Secret Santa)

Tak jak wiele lat temu w szkole, losujemy osoby którym zrobimy prezent. Ważne aby był to symboliczny prezent albo prezent wykonany własnoręcznie. Ważne aby to był Tajny Mikołaj – czyli nie można ujawnić, kto kogo wylosował. Jeżeli kupujemy prezenty to ustalamy maksymalny limit, np.: 20 zł. Warto ustalić temat przewodni prezentu: np. „coś radosnego”, „coś smacznego”, „coś na biurko”, „coś na przyszłość”, „coś zabawnego”, „coś związanego ze stanowiskiem”.

 • Wigilia firmowa z humorem i zabawami

Kalambury, kawały, skecze, gry i zabawy to dobry relaks dla każdego pracownika. Zadbaj o miejsce, przygotuj przekąski i wspólnie rozwiązujcie zagadki i bawcie się swoją kreatywnością. Zadbaj też o dekoracje, rób zdjęcia, dobrym pomysłem może być sesja zdjęciowa w zabawnych przebraniach.

 • Wspólne śpiewanie kolęd – Karaoke ze świątecznymi piosenkami

Kolędowanie jednoczy ludzi i nadaje magii chwili w której wspólnie łączymy się w śpiewie. Wystarczy, że zorganizujesz mikrofon, komputer, głośniki i projektor. Poproś informatyka o zorganizowanie karaoke i zabawa gotowa.

 • Impreza firmowo-rodzinna

Klasyk firmowych imprez świątecznych. Wigilia firmowa – czy to w biurze czy w restauracji – nabierze zupełnie innego charakteru, jeśli zaproszone zostaną na nią również rodziny pracowników.

 • Warsztaty wigilijne

Zaproś specjalistę od kreatywnego pakowania prezentów, wykonania oryginalnych ozdób świątecznych czy origami. Na pewno znajdą się w firmie osoby, które chętnie nauczą się czegoś nowego. Możesz też skorzystać z wielu warsztatów dostępnych online i to też może ubarwić wspólne spotkanie.

 • Świąteczne swetry, bluzki i skarpety.

Atmosfera świąt to nie tylko dania, choinka, girlandy i lampki. Z pewnością każdy ma w domu świąteczny sweter, bluzkę czy skarpetki. Zaproponuj swojemu zespołowi aby na spotkanie wigilijne każdy przyszedł ubrany w akcent świąteczny. Z pewnością będziecie mieli sporo pięknej zabawy. Pamiętajcie aby zrobić dużo pięknych zdjęć.

 • Kulig świąteczny

Co powiesz na święta w plenerze. Jeżeli dopisze pogoda a za oknem pogoda zachęci do spaceru lub kuligu to warto zabrać zespół wraz z rodziną na jednodniowe spotkanie wigilijne przy pochodniach i ognisku. Firmowa impreza na świeżym powietrzu może okazać się równie rozrywkowa. Zróbcie wspólnie ogromnego bałwana albo weźcie udział w walce na śnieżki.

 • Poszukiwanie prezentów od Mikołaja – podchody prezentowe.

Schowaj prezenty w różnych miejscach biurze. Następnie opisz symbolicznie na kartce, gdzie znajduje się dany prezent. Osoba losuje kartkę i poszukuje prezentu. Inni uczestnicy mogą pomagać w poszukiwaniu prezentu. Przykład zapisu na kartce z podpowiedzią: „Byłaś grzeczną dziewczynką, Twój prezent znajdziesz na pierwszym piętrze, tam gdzie przychodzą właściciele firm, w trzecim segregatorze – niebieski, czerwony lub zielony. Powodzenia, Św. Mikołaj.

 • Spotkanie wigilijne z motywem przewodnim i autorskie życzenia.

Koniec roku może być okazją na podsumowanie tego co minęło lub okazją na rozpoczęcie roku z nowymi postanowieniami. Rozdaj wszystkim karki i koperty. Poproś aby każdy zapisał na kartce podziękowania za wydarzenia mijającego roku a następnie poproś aby zapisał sobie co chciałby osiągnąć w nowym nadchodzącym roku. Po napisaniu listu, każdy pracownik wkłada kartkę do koperty, zakleja ją, a na kopercie zapisuje swoje imię, nazwisko i datę. Zbierasz wszystkie koperty i zamykasz w sejfie. W przyszłym roku na wigilię każdy pracownik otworzy swoją kopertę i jeżeli będzie chciał to podzieli się swoimi refleksjami. Możesz powtarzać tę czynność co roku, niech stanie się tradycja

 • Wigilia firmowa online.

Wigilie online były testowane w czasie pandemii i utrzymują się w firmach do chwili obecnej. Jest to atrakcyjne rozwiązanie, szczególnie skierowane dla zespołów pracujących w różnych zakątkach kraju i świata. Do takiej wigilii należy przygotować się . W pierwszej kolejności warto wysłać każdemu z pracowników jakiś ciekawy prezent, a następnie zaplanować atrakcje, np. wirtualne warsztaty makramy, strojenia prezentów, czy wspólne zabawy online. Możecie zaprosić ciekawego gościa z krótką opowieścią wigilijną, można zastanowić się nad konkursami, np.: najlepsze przebranie świąteczne, najpiękniejsze pierniki, świąteczna choinka, czy zaśpiewana kolęda. Pamiętaj aby wszystkie konkursy i aktywności były akceptowane przez uczestników i sprawiały im wielką przyjemność. Niech to będzie czas spędzony w miłej i relaksującej atmosferze.