Równowaga w życiu zawodowym i osobistym – work-life balance
Któż z nas nie pragnie równowagi, spokoju, szczęścia i balansu między pracą zawodową a życiem osobistym. Po jednej stronie każdy ma swoje pragnienia, wymagania wobec siebie, odpowiedzialność za zadania w pracy, głód sukcesu, czy cele stawiane przez szefa lub rynek, a po drugiej stronie znajduje się życie prywatne a w nim rodzina, pasje, związek, potrzeba spokoju i relaksu. Jak pogodzić te dwie strony rzeczywistości, gdy każda z nich potrzebuje Twojej uwagi i zaangażowania? Zazwyczaj jest to nieustanna walka z czasem, wymaganiami przełożonych, oczekiwanymi rodziny a także z własnymi aspiracjami i wartościami. W tym artykule chciałbym podzielić się z Tobą sposobem, który pomógł mi odnaleźć tę równowagę, być może te kilka lekcji przydadzą się Tobie w budowaniu własnego spokoju i równowagi życiowej. Zapraszam Cię do lektury. 😊
Po pierwsze: Odpuszczaj wyniki.
Jeżeli jesteś ambitny lub masz parcie na sukces to bądź ostrożny w nakręcaniu się na wyniki. Podejmując się wyzwania masz określony zasób uwagi i koncentracji, dlatego masz wybór, możesz skupić się na pracy lub na wynikach. Gdy skupisz się wyłącznie na wynikach to wpadniesz w obsesję sukcesu a w tle będziesz odczuwał obawę o rezultaty. Możesz porównać ten stan do pośpiechu i ciągłego spoglądania na zegarek. Chcesz dotrzeć na umówione spotkanie punktualnie, ale niestety jest ryzyko spóźnienia. Doskonale zdajesz sobie sprawę, że w takich sytuacjach czas mknie bardzo szybko. Zmień swoją strategię, zamiast koncentrować się na wynikach zacznij skupiać się na pracy, na codziennym działaniu. Daj z siebie wszystko i zaakceptuj, że wynik jest tylko pochodną Twojej pracy i jednocześnie zależy od wielu czynników. Często możesz dołożyć wszelkich starań i zrobisz wszystko zgodnie ze sztuką a wyniki nie będą satysfakcjonujące. Rozliczaj siebie tylko za dołożonych starań i wykonanej codziennej pracy. Ta strategia zmieni focus Twojej uwagi przynosząc Ci spokój, równowagę i oczywiście wyniki.
Aby wzmocnić proces odpuszczania wyników, należy rozwijać w sobie poczucie obowiązku. To swoista odpowiedzialność przed samym sobą za wykonywane działania, oczywiście zgodnie z etyką zawodową i absolutnie nie oczekując natychmiastowych efektów. Sukces i nagroda zawarte są w samym akcie wykonywania tych zadań i zadowolenia z pracy.
Po drugie: Przyjmuj i akceptuj zmiany.
Trudności, zdarzenia i sytuacje w Twoim życiu w większości nie mają znaczenia. To co ma znaczenie to Twoja reakcja na pojawiające się okoliczności w których żyjesz. Twój szef może zmieniać ciągle zdanie, Twoi koledzy z pracy mogę nie dotrzymywać swoich obietnic i utrudniać współpracę. Sytuacja na rynku, technologie, systemy ciągle ulegają zmianom. Uniwersalny proces zmian w życiu i w pracy, właśnie w takiej rzeczywistości żyjesz. Akceptacja tego faktu pozwoli Ci lepiej adaptować się do nowych sytuacji i wzmocnić swój wewnętrzny spokój. Walcząc ze zmianami wydatkujesz znacznie więcej energii, natomiast adaptacja jest najłagodniejszą formą płynięcia z nurtem życia. Akceptacja nie oznacza rezygnacji i poddania się, jest to raczej mądre wykorzystanie niedarzących się okazji do rozwoju. Często widziałem wiele osób w firmach, którzy opierali się zmianom, ale tylko do momentu, gdy mieli poczucie, że ta zmiana im zagrozi i ograniczy ich dobrostan. Gdy przekonywali się do zmiany następował proces aklimatyzacji i poczucia sprawczości w nowej otaczającej rzeczywistości. Po aklimatyzacji i adaptacji następował zawsze wzrost efektywności i dobrostanu u takich pracowników. Niestety część z pracowników postanowiła walczyć ze zmianami i niestety ich stan emocjonalny był opłakany.
Rozwijając postawę akceptacji zmian warto również wspomnieć o akceptacji niedoskonałości. Nie każdy dzień w pracy będzie idealny i nie każdy projekt zakończy się sukcesem. Uświadomienie sobie, że błędy są częścią procesu uczenia się, pomoże Tobie zachować spokój i skupienie na długoterminowych celach. Często akceptacja niedoskonałości jest nie lada wyzwaniem, a szczególnie dla perfekcjonistów, osób pedantycznych i osób nadmiernie ambitnych z wysokimi wymaganiami. Świat jest piękny nie dlatego, że jest idealny tylko dlatego że jest niedoskonały.
Po trzecie: Liczy się teraźniejszość, która buduje przyszłość i odcina przeszłość. Żyj w teraźniejszości.
Skupienie się na bieżących zadaniach zamiast przejmowanie się przeszłymi niepowodzeniami lub obawą przed niepewną przyszłością na pewno podniesie Twoją produktywność i satysfakcję z pracy. Twoje ciało, żyje ciągle w teraźniejszości, jeżeli obiecujesz mu, że jutro pobiegasz, to nic ono nie zyska, ponieważ to symboliczne „jutro” nie wydarza się w teraźniejszości. Gdy Katujesz siebie za to, że wczoraj znowu nie pobiegałeś, to czujesz smutek i żal dzisiaj i nic dobrego z tego nie wynika. Twoje ciało potrafi biegać TERAZ. Twoje myśli, potrafią odciągać Cię od Teraz i zabierać Cię na manowce czegoś co nie istnieje. Chciałbyś odpocząć? Odpocznij TERAZ! Chciałbyś zbudować relację z rodziną? Rozmawiaj z nimi TERAZ! Chciałbyś pojechać na wakacje? Zarezerwuj wczasy TERAZ! Lub odłóż symboliczną złotówkę na wczasy TERAZ! Każde teraz to radość i dobrostan, każde jutro to nadzieja lub niepewność, każde wczoraj to nostalgia, smutek i rozgoryczenie.
Po czwarte: Bądź cierpliwy.
Często przeceniamy tydzień a nie doceniamy miesiąca czy roku, a z pewnością nie bierzemy pod uwagę dekady. Myślimy sobie, 10 lat? To ja już prędzej zestarzeje się niż coś osiągnę. Muszę mieć to teraz, zaraz, nie będę tak długo czekać. No cóż… To dzięki cierpliwości i systematyczności osiągasz wielkie sukcesy. Nie potrzebujesz odkładać raz do roku 10 000 złotych wystarczy abyś odkładał 27,40 zł dziennie. Tylko tyle a na koniec roku ujrzysz na swoim koncie odłożoną kwotę 10 000 zł. Nie musisz pobiec dzisiaj 15 kilometrów, wystarczy, że co miesiąc zwiększysz swój dystans biegowy o 1, 25 kilometra. Po roku biegania osiągniesz dystans 15-tu kilometrów. Nie musisz w 2 tygodnie napisać książki, wystarczy po dwie, trzy strony pisania dziennie. Cierpliwość jest cnotą, która w pracy może przynieść wyjątkowe korzyści. Uczy nas, że nie wszystko musi być zrealizowane natychmiast i że czasami warto poczekać na właściwy moment. Cierpliwość koreluje z Twoim zaufaniem i pewnością siebie. Będąc cierpliwym wiesz, że Twoje codzienne działania przyniosą zamierzony efekt. Ufasz sobie, światu i bliskim. Będąc w stanie zaufania czujesz spokój, równowagę i dobrostan.
W ćwiczeniu cierpliwości mogą pomóc różne praktyki rozwoju wewnętrznego i duchowego. Medytacje, spacery, praktyki religijne, mindfulness, techniki oddechowe, prace artystyczne, itp. Zapraszam Cię do eksperymentowania. Sprawdź to w swoim życiu.
Po piąte: Pomagaj innym i poczuj się jako część jedności.
Jesteś tyle wart, ile możesz pomóc innym. Twoje człowieczeństwo może istnieć tylko i wyłącznie dzięki ludziom. Gdybyś był samotną wyspą na tej ziemi nie byłbyś w stanie rozwijać swojego człowieczeństwa. Nie doznałbyś uczucia empatii, nie wiedziałbyś cóż to jest pomoc, wsparcie, kultura osobista, wyrozumiałość czy szacunek. Do tego wszystkiego potrzebni są inni ludzie i procesy społeczne. Ty też jesteś potrzebny innym ludziom, aby mogli wyrazić swoje człowieczeństwo. Ma to szczególne znaczenie w pracy czy w domu, ponieważ żyjesz z innymi ludźmi, którzy mają takie same potrzeby jak Ty. Pomaganie innym w miejscu pracy, bez oczekiwania na rewanż, buduje Wasze pozytywne relacje i sprzyja lepszemu środowisku pracy. Taka postawa podnosi morale zespołu, wzmacnia zespół, tworzy klimat dobrostanu. Rozumienie, że wszyscy jesteśmy częścią większej całości, wzmacnia naszą empatię i współpracę między ludźmi. Jak to mówi filozofia UBUNTU – „Jestem, ponieważ Ty Jesteś”
Na koniec: Przestań oczekiwać od innych. Zamiast oczekiwać zacznij pomagać innych.
Osoba, która dzieli się i obdarowuje innych to osoba, która z natury jest silniejsza i bogatsza. To silniejszy człowiek chroni słabszego, mądrzejszy pomaga mniej ogarniętemu, bogatszy mentalnie pomaga biedniejszemu mentalnie i finansowo. Pomagając innym i dzieląc się z innymi wzrastasz i stajesz się silniejszy. Bądź odpowiedzialny za własne działania i decyzje w pracy. Bądź świadomym konsekwencji swoich czynów i bierz za nie pełną odpowiedzialność. Buduj wiarygodność we własnych oczach, buduj silne, niezależne, oparte na zaufaniu relacje z kolegami i przełożonymi. Chciałbyś ciągle oczekiwać i być zależnym od świata i innych ludzi? Czy chciałbyś wnosić i wzbogacać ten świat sobą? Wiele badań wskazuje na silną korelację między procesem obdarowywania a poczuciem szczęścia. Okazuje się, że szczęśliwsi ludzie to nie Ci, którzy ciągle oczekują i otrzymują od innych a Ci co obdarowują i dzielą się tym co mają. Podziel się w swojej pracy dobrym nastrojem, pomocą, radą lub wsparciem. Nie ryzykuj zbytnim uzależnianiem się od nastrojów i zachowań innych, przestań oczekiwać zacznij obdarowywać, ponieważ jesteś przejawem bogactwa i obfitości.
Równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym
Osiągnięcie równowagi w życiu zawodowym w sposób, który odzwierciedla Twoje osobiste wartości i aspiracje, nie jest zadaniem łatwym, ale jest z pewnością możliwe. Mam nadzieję, że podane w artykule przykłady zainspirowały Cię do budowania dobrostanu i rozwoju osobistego, jak i zawodowego. Odpuszczanie wyników, przyjmowanie zmian, wytrwałość, cierpliwość, koncentracja na teraźniejszości, pomaganie zamiast oczekiwania czy budowanie osobistej odpowiedzialności są uniwersalnymi metodami podejścia do życia bez względu na wiek, doświadczenie i kraj pochodzenia. Wdrażanie tych zasad wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji, jednak korzyści, których doświadczysz zmienią Twoje życie zawodowe, jak i osobiste. Zmienią je na bardziej szczęśliwsze, spokojne i pełne dobrostanu. Gorąco zachęcam do bardziej zrównoważonego i satysfakcjonującego życia zawodowego, sprawdź to we własnym życiu.
Cieszę się, że mogę być tutaj dla Ciebie. Chcę wspierać Cię na Twojej drodze do osiągnięcia równowagi zawodowej i osobistej. Jeśli masz pytania, wątpliwości, czy potrzebujesz dalszej inspiracji lub porad, pisz, a ja w miarę moich możliwości będę starał się odpowiadać na Twoje prośby.
Dziękuję za Twój czas i do następnego razu. 😊
Zostaw komentarz